ÖDP, HDK, TKP ve Halkevi: Diren Rojava İzmir halkı seninle

1254

İzmir’de Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Halkevleri, Rojava’da günlerdir süren çatışma ve katliamlara ilişkin DİSK Genel İş binasında basın toplantısı düzenledi.

Rojava’da Kürtlere dönük saldırılara dikkat çeken HDK, ÖDP, TKP ve Halkevleri, Rojava’daki direnişin tek meşru güç olan halka dayandığına vurgu yaparak, “Ne Kürt halkı ne Nusayriler ne de Türkiye halkları bu gerici, savaş yanlısı politikalara teslim olacaktır” dedi.

Toplantıya HDK üyeleri Dilek Bakış ve Cahit Uğur, BDP İzmir İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, EMEP İl Başkanı Cabbar Demirci, Halkevleri MYK üyesi Didem Tosun, ÖDP İl Başkanı Yüksel Keleş ve TKP üyesi Erman Şencan katıldı. Toplantıda bileşenler adına konuşan Didem Tosun, Suriye halkı 2 yıldır, emperyalizmin ve Ortadoğu’nun bütün gerici-işbirlikçi devletlerinin desteklediği kanlı bir operasyonla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin desteklediği ve El Nusra gibi örgütlerin de içinde yer aldığı ÖSO güçlerinin, başta Aleviler ve Hıristiyanlar olmak üzere Suriye halklarına yönelik sayısız katliam gerçekleştirdiğine dikkat çeken Tosun, ÖSO militanlarına sınırda silah ve bomba sevkıyatlarının AKP hükümeti tarafından yapıldığını dile getirdi. Türkiye destekli çetelerin, son bir haftadır, yaklaşık bir yıldır PYD-YPG güçlerinin kontrolü altında bulunan Rojava’ya karşı saldırı başlattığını kaydeden Tosun, “YPG ile girdiği çatışmalarda yenilgiye uğrayan şeriatçı çeteler, Kürt yerleşimlerinde sivillere yönelik katliamlara başladılar” dedi. Rojava’da Kürtlerin gerici çetelere karşı büyük bir var oluş mücadelesi verdiğini vurgulayan Tosun, “Rojava’daki devrim kazanacaktır. Çünkü Rojava direnişi sırtını emperyalist güçlere ve bölgesel dengeler üzerinde kurulan kirli pazarlıklara yaslamamıştır. Rojava’daki direniş tek meşru güç olan halka dayanmaktadır” diye konuştu. “Ne Kürt halkı ne Nusayriler ne de Türkiye halkları bu gerici, savaş yanlısı politikalara teslim olacaktır” vurgusu yapan Tosun, “Diren Rojava İzmir halkı seninle” diyerek sözlerini tamamladı.