ÖDP Edirne : Tarım Alanlarında Betonlaşmaya HAYIR

1142

Edirne Belediye Meclisi’nin Kayıs ayı toplantısında alınan kararla, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Balkan Yerleşkisi’nin yapılacak yeni yolla doğrudan bağlantısının kurulması için, tarım arazisi üzerine beton dökülmesine karşı ÖDP Edirne İl Başkanı Nevzat Çolak bir açıklama yaptı. Çolak açıklamasında, Meclis kararını geri çekin, dedi.

Açıklama şöyle,

“Edirne Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısında 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nden Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Tıp Fakültesi Hastanesi Balkan Yerleşkesi ‘ne oluşturulacak yeni yolla doğrudan bağlanması kabul etti.

Edirne Belediye Meclisi bu kararını geri çekmelidir. Yol yapılacak alan tarımsal araştırmaya ait birinci sınıf tarım topraklarıdır. Ve Edirne’nin hava koridorudur. Buraya açılacak veya yapılacak asfalt yol bu alanın hızla imara açılmasına ve sonuç olarak ta betonlaşmasına yol açacaktır.
Edirne Belediyesinin Sayın Başkanı Sol politikalar uygulamak için Edirne Halkından yetki almıştır. Seçim beyannamesinde ve kentin çeşitli yerlerine astığı afişlerde “Katılımcı” belediyecilik ten dem vurmaktadır. Yapmaya kalktığı bu yol ile ilgili kimden görüş almıştır. Teknik adamlar, çevreciler, kentine sahip çıkan Edirneliler buraya yol yapılmasını mı istemektedir. Yoksa başka bir şey mi?
Kentin geçmişinden, mücadelesinden kopuk olanlar kentin geleceğini doğru belirleyemezler. Tarımsal araştırmaya ait bu alanın betonlaşmaması konusun da birçok kişi ve kurumun itirazları olmuştur. Davalar açılmış dilekçeler verilmiş basın açıklamaları yapılmıştır. TOKİ ve Hastane binası dâhil olmak üzere burada yapılaşmaya açmanın doğru olmadığı defalarca dile getirilmiştir. Ancak ve de maalesef Merkezi hükümet ve onun AKP li Bakanı bütün bu itirazları görmezden gelerek Tarımsal araştırmaya ait bu alana TOKİ evlerini ve Hastane binasını yapmışlardır.
Edirne Belediyesinin Sayın Başkanı Recep GÜRKAN; Edirneliler burasının yeşil kalmasını istemektedirler. Mutlaka bir şey yapacağız diyorsanız Kent ormanı yapın demektedirler. Bilginize.

Edirne Belediyesinin Sayın Başkanı, size önerimiz, Bu meclis kararını geri çekmeniz ilgili kurum ve kişilerle tartışarak ortaya çıkacak görüşler doğrultusunda hareket etmenizdir.
Bilmenizi isterim ki başka Edirne yok.. ”

Nevzat ÇOLAK
ÖDP Edirne İl Başkanı