ÖDP Denizli'de Ulaşım Zamlarını Protesto Etti

1102

Denizli’de ulaşıma yapılan yaklaşık yüzde 10 zammın ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Denizli İl Örgütü sokağa çıktı.

Denizli Gazi Bulvarı’nda bir araya gelen partililer, ulaşımda yüzde 10’a varan zamlarla birlikte, AKP iktidarının gün geçtikçe halka karşı baskı ve sömürü politikasına dikkat çekerek, Denizli halkını zamlara karşı sokağa çağırdı.

“Ulaşım Zamları Geri Alınsın” pankartıyla sokağa inen ÖDP üyeleri, zamlar konusunda Denizli halkını bilgilendirirken, konuşma yapan partililer şu ifadeleri kullandı;

“On yıldır AKP’nin karanlığında yaşıyoruz.

Demokratikleşme aldatmacası arkasında gizlenerek AKP’nin kesin egemenliğini kurduğu on yıllık karanlık dönem içinde baskı ve sömürü düzeni emperyalizmin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılandırıldı.

Temelleri 12 Eylül ile başlayan ve Özal ile birlikte geliştirilen ‘her şeyin satılığa çıkartıldığı’ piyasa düzeni AKP ile birlikte dini-muhafazakârlıkla bütünleştirilerek tamamlandı.

On yılın ardından AKP şimdi de iktidardaki gücünü pervasızca kullanarak ülkenin ve emekçi halkın geleceğini ipotek altına almaya çalışıyor.  Yukarıdan aşağıya devletin tüm kurumları üzerinde kurulan tekelci iktidar başkanlık sistemi ile tek adam diktasına dönüştürülerek sürdürülmeye çalışılıyor.

Artık Yeter!
Zenginliği arttırmak için yoksulları çoğaltan, çoğunluğu yiyecek açlığına mahkûm eden bu düzene hayır diyoruz. On yıllık AKP iktidarında birileri karunlaşırken işsizlerin sayısı 5 milyona dayandı. Yoksullar yerlerinden sökülüp şehrin kenarlarına sürülürken bu alanlar sermayenin ve zenginlerin özel mekânlarına dönüştürüldü. İşçiler, emekçiler sefalet ücretlerine mahkûm edilirken on yılda doğalgaza yüzde 208, son üç yılda elektriğe yüzde 120 zam yapıldı. Satılmadık ne bir fabrika, ne bir dere bırakılmadı. En çok parası ve malı olanın en değerli olduğu, parası olmayanların eğitim ve sağlık gibi en temel insan haklarından dahi mahrum bırakıldığı, insanı, emeği ve doğayı son damlasına kadar sömüren bu düzene hayır diyoruz.

Gezi parkı sürecinde de halk tepki gösterdi ve  AKP’nin neoliberal doğa katlimına  ,parklarımızı derelerimizi dağlarımızı ormanlarımızı satmasına karşı çıktık.doğal yaşam alanlarımıza müdahale eden halkı sömüren sömürgeci Akp’yede geri adım attıran halktı .şimdi  ise ulaşım zammıyla  AKP denizlide halkı sömürmeye çalışıyor.%10 luk ulaşım zammıyla halkın ve öğrencilerin ulaşım hakkı engelleniyor.

Buradan ABD’nin taşeronu AKP’ ye sesleniyoruz.

Artık yeter
Ellerinizi emekçilerin işçilerin öğrencilerin cebinden çekin. Halkı sömürmelerinizin hesabını soracağız. Ulaşım zamları derhal geri çekilsin.Bu halk her türlü zammı geri çektirecektir.Zam zülüm işgence işte AKP.”