Alper Taş: Referandumun iptal edilmesi gerekiyor

1374

Türkiye tarihinin en şaibeli seçimlerinden biri yapıldı. İktidar türlü hukuksuzluklara imza atarken ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ‘Referandum iptal edilmelidir’ diye konuştu.

Türkiye tarihinin en kritik referandumu dün gerçekleşti. Aylardır iktidarın ‘Evet’ propagandası ile öne çıkan referandumda dün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan kararlar ve sandık başındaki usulsüzlükler öne çıktı. Birçok kesim kamuoyuna yansıyan usülsüzlüklere itiraz ederken konuya ilişkin yapılan yorumlarda referandumun hükümsüz olduğu öne çıktı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş BirGün’e referandumu değerlendirdi. Taş’ın açıklamasında referandum sürecinde iktidar kanadında yapılan usulsüzlüklerin ve YSK’nin aldığı mühürsüz zarfların kabul edileceği kararının referandumu hükümsüz kıldığı ifadeleri öne çıktı.

Devlet ‘Evet’ lehine çalıştı
Alper Taş şunları söyledi: “Referandum sürecinde devlet tüm olanaklarıyla Evet cephesi lehine çalışmıştır. Evet için çalışmayan devlet görevlisi neredeyse yoktu. Öte yandan Hayır çalışması yapan birçok kesime saldırı ve tehditler oldu. Resmi makamlar Hayır’cıların çalışmasını engelledi. Hayır diyen insanlar tehdit edildi. Hayır’cılara yönelik saldırıların önü açıldı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de referandum günü YSK mühürsüz zarfların seçimde kabul edilebileceği kararını aldı. Sandıklarda ciddi manipülasyonlar söz konusu. Bu kadar hilenin yalanın yandaşlığın olduğu bir seçim meşru değildir.”

OHAL şartlarında yapılan seçim
Alper Taş, seçimin gayrı meşru olduğunu belirtirken yeni anayasanın da bu zeminde hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını belirtti. OHAL şartlarında seçime girildiğini hatırlatan Taş, Doğu illerinde şartların daha ağır olduğunu hatırlatırken hak ihlallerinin de aynı oranda daha yüksek olduğunu söyledi. Toplumun çok yüksek bir kesiminin taleplerinin karşılanmadığı, yok sayıldığı, hukuken engellendiği bir ortamda hayata geçirilmesi düşünülen bir anayasanın hükümsüz olduğunu dile getiren Alper Taş, referandumun yok hükmünde olduğunu belirterek referandumun iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

(BirGün Gazetesi/16.04.2017)