Mine Bademci 34. yılında yine unutulmadı

6088

12 Eylül Askeri darbesinin katlettiği Mine Bademci, Çeşme yol arkadaşları tarafından Alaçatı’daki mezarı başında anıldı. Anmaya, Mine Bademci’nin vurulduğu yerde hayatta kalan arkadaşları, yakınları, Alaçatılı’lar, İzmir’den dostları ve gençler de katıldı. Katledilişinin 34. yılında unutulmayan Bademci’nin yakınları ve sevenleri onu anlattı.

mb2

Askeri cuntanın ilk katlettiği devrimcilerden Mine Bademci, aramızdan ayrılışının 34. yılında Alaçatı’daki mezarı başında anıldı. Geçmiş yıllardaki anmalara göre daha kalabalık yapılan anmaya Alaçatılı’lar, Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri, Mine Bademci’nin yakınları, sevenleri, yol arkadaşları ve gençler katıldı. Alaçatı merkezinde buluşan kitle buradan mezarlığa yürüdü. Yürüyüş boyunca “Mine Bademci yolumuzda yaşıyor”, “Mine’nin hesabı sorulacak”, “Darbe çocuğu AKP” sloganları atılırken, mezarlığa gelindiğinde ise arkadaşları onu anlattı, gençler ise Mine Bademci’nin yolunda yürüme sözü verdiler. 12 Eylül düzeninin AKP ile sürdüğünü ifade eden Mine’nin arkadaşları, buna karşı mücadeleyi sürdürmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

‘Genç Yaşında Her Şeyi Görüyordu’
Anmaya katılan Mine Bademci’yi tanıyan ilçedeki terzi Ömer Önal, hala Mine’yi kaybetmenin acısını yaşadığını paylaştı. “Önal “ Mine halk ile iç içe yaşayan birisiydi. Ortaokul yıllarında esnafın hal hatırının sorardı. Sporda çok iyiydi, koşulardan birincilikle çıkardı. O yıllarda okulun üniformalarını diken terzide çalışıyordum bu vesile ile Mine Bademci ile çok sohbet ederdik, ortaokuldan sonra liseye geçince İzmir’e gitti. Türkiye’de gelişen sol hareketlerden etkilenmiş, Mahirlerin Deniz’lerin çizgisinde mücadelesini ilerletmişti. İlçedeki bağnaz kişiler ile mücadele ediyordu artık. Burada Dev-yol çalışmaları yaparken ağabeyi Salih üniversitede Dev-Yol afişleri asarken milli görüşçüler tarafından katledildi. Bu olaydan sonra Mine Bademci daha ön saflarda mücadele etmeye başladı. 1982’de asker cunta tarafından Urla’da bir bağ evinde etrafı sarılarak katledildi. (gözyaşlarına boğuluyor.) O kadar cesurdu ki, arkadaşlarını korumak onların yaşamasını sağlamak için tek başına o kadar askerin karşısında kendisini siper etti. 19 yaşında aramızdan gitti maalesef. Eğer Mine yaşasaydı bugün ülkedeki gidişe yön verecek kişilerden biri olurdu. Ama maalesef bu askeri rejim onu bizden aldı. O çok güzel bir insandı henüz daha hayatın tadına bile varamadan bizden çaldı askeri cunta.”

‘Öldüğü Gün Alaçatı Yastaydı’
İsmini vermek istemeyen arkadaşları ise, Mine’yi şöyle anlattılar: “Mine civardaki köylere gider insanlara yardım ederdi,  arkadaşlarını da alır ‘Biz devrimciyiz size yardıma geldik size yardım etmek istiyoruz’ derdi. Kısa zamanda herkes onu tanıdı ve çok sevdi. Mine Bademci sol görüşlü bir aileden geliyordu ailesinde sürekli siyaset konuşuluyordu. O nedenle gelecek tehlikelerin farkındaydı. Genç yaşına rağmen olacakları öngörebiliyordu. Halk ile sürekli diyalog halindeydi ve sürekli halkı bu gericilere karşı uyarırdı. Mineler olmadığı sürece ülkenin hali ortada. Mine o gün ne söyledi ise bugün onları yaşıyoruz. Kardeşleri Mine’nin ve Salih’in adlarını çocuklarında yaşatıyorlar. Onlar da Mine ablaları ve Salih ağabeyleri eri gibi büyüyorlar. Onları o güzel yürekli çocukları hiç bir zaman unutmayacağız hiç bir zaman. Onlar hala bu sokaklarda dolaşan, gülen devrimi haykıran, umudu haykıran güzel çocuklar olarak kalacaklar yüreklerde.”