"Metin'e Sözümüz Halk İktidarı!"

1146

Biber gazı ile polisin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Metin Lokumcu ölümünün 2.yıldönümünde Hopa’da yapılan anma programı başladı.

Hopa Çay Fabrikası önünde toplanan yüzlerce kişi buradan Hopa Meydanına yürüdü. “Metin Lokumcu Onurumuzdur” pankartı arkasında Lokumcu ailesi, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı,  KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, EMO Genel Başkanı Cengiz Göltaş, MMO Genel Sekreteri Ercüment Cervatoğlu, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, ESP Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs, TMMOB Ankara İKK Sekreteri Bülent Tatlı ve yoldaşları yürüdü.
Yürüyüşte sık sık “Metin’in katili İmamın Ordusu”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Metin’e Sözümüz Halk İktidarı” sloganları atıldı.

Hopa Meydanındaki program ise saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Lokumcu ailesi adına Mete Lokumcu konuşma yaptı.

Mete Lokumcu konuşmasına Taksim Gezi parkında direnenlere Metim Lokumcu’nun selamını göndererek başladı.

Mete Lokumcu abisinin tazminat davasında İçişleri Bakanlığı’nın savunmasında geçen “hem eylem yapacaksın hem tazminat isteyeceksin” ifadelerine şu şekilde yanıt verdi: “Biz bu tazminatı da kabul etmiyoruz, Başbakan ve ordusuna bağışlıyoruz. Haramilerin sofrasından biz yemek yemeğiz. Asla sırtlanlar çakallardan hakkını almadan ölmez.”

Lokumcu’nun ardından Anıt Mezarı yapan TMMOB’ye bağlı MMO, İMO, EMO, HKMO ve MO adına MMO Genel Sekreteri Ercümet ÇervatoğluMetin Lokumcu’nun öldürülmesinin AKP iktidarının baskıcı, yasakçı ve faşizan uygulamalarının bir sonucu olduğunu ifade ederken, çayına, toprağına, suyuna sahip çıkan Hopa Halkını ve Metin Lokumcu’yu Başbakan’ın eşkıya ilan ettiğini hatırlattı.  Başbakan’ın bunun üzerine Türkiye’nin dört bir yanından “Hepimiz eşkıyayız” yanıtını aldığını söyleyen Çervatoğlu, daha sonra yürütülen soruşturmaların, tutuklamaların, haksız yargılamaların Lokumcu’nun dostlarını, yoldaşlarını ve Hopa ve Karadeniz halkını sindiremediğine vurgu yaptı.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı; “Metin kardeşimizin mücadelesinin önünde tüm mühendis, mimar ve şehir plancıları önünde eğiliyorum. Mücadelesi mücadelemizdir”  derken, Metin Lokumcu’nun AKP’nin tekelci iktidarını kurma yolunda en yoğun çabaların sarf edildiği bir dönemde katledildiğini söyledi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ise, “zulüm Metin yoldaşın karşısına dikildi. O bu zulme karşı çıkmak zorundaydı ve bu onurlu duruşu sergiledi. Ne mutlu ki metin Lokumcu’ya ve ne mutlu ki AKP zulmüne direnenlere, Taksim’de direnenlere.”
AKP diktasına karşı Türkiye’yi yeniden kurma mücadelesini büyüteceklerini ifade eden Taş, Metin Lokumcu’nun mücadelesini vasiyet olarak kabul ederek bu mücadeleyi büyüterek sürdüreceklerini söyledi.