Mahallelerimizde Çetelere karşı Birlikte Mücadele!

1737

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul il Örgütü dün Gazi mahallesinde İbrahim Öksüz’ün ölümüne sabep olan çatışma ile ilgili olarak bir açıklama yaparak tüm devrimcileri uyuşturucu çetelerine karşı birlikte mücadeleye çağırırken örgütler arasındaki Devrimci Dayanışma ilişkisinin önemi de vurguladı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul il Örgütü açıklaması:

“Dün akşam saatlerinde İstanbul Gazi Mahallesi’nde, henüz çocuk yaştaki tekstil işçisi İbrahim Öksüz, silahlı çatışma arasında kalıp kalbinden vuruldu. Öksüz kardeşimiz, dün gece sevk edildiği Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Uzunca bir süredir uyuşturucu çeteleri, kentimizin ranta açık yoksul mahallelerinde polisle işbirliği halinde halka baskı uygulamaktadır. Devletin, rantsal dönüşüme zemin hazırlamak için bu mahallelerdeki yıldırma ve yozlaştırma politikalarını bu uyuşturucu çeteleri üzerinden yaygınlaştırdığı herkesçe bilinmektedir. Uyuşturucu kullanımının 12 yaşına kadar düştüğü bu mahallelerde, hem gençlerimiz hem de daha ilkokul çağlarında çocuklarımız bu tehlikeyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Polis çetelerin önünü açarken buna karşı mücadele eden halka azgınca saldırmaktadır.

Tüm bunlar sürerken Nurtepe’ de Halk Cephesi ile HDP arasında yaşanan “stand açtırmama” gerilimi Sancaktepe, Okmeydanı ve Gazi mahallesine sıçradı. Her iki yapının da diğeri için siyasal eleştiriyi aşan sorumsuzca beyanları gerilimin ve çatışmanın daha da yaygınlaşmasına sebep oldu. Çeşitli siyasal çevrelere ait dükkanlar, çay ocakları yakıldı, yıkıldı. Mahallelerimize girmek için fırsat kollayan polis ise fırsatı kaçırmadı ve çatışmaları bastırma bahanesiyle sokakları terörize etti. Daha önce farklı semtlerde mahalle halkına saldıran uyuşturucu çeteleri de fırsattan istifade ederek yeniden bu mahallelerde başını kaldırdı. Gazi Mahallesi’nde dün yine silahlar konuştu ve çocuk işçi İbrahim Öksüz kör kurşunların hedefi oldu. Kurumlar arasındaki ihtilaflı konular diyalog ve uzlaşı yoluyla değil de, çatışma ve kaba kuvvetle çözülmeye çalışıldığı sürece buna benzer durumların yaşanacağı açıktır.

Bizler biliyoruz ki;
bu ülkenin yoksulları, kendilerini var edebilmek adına birçok yerde defalarca devlet-çete işbirliğindeki çirkin saldırılara karşı yan yana durmayı bildi. Mahallelerimizde rekabeti, birbirine karşı siyaset yasağını, silahları, uzlaşmazlığı seçmek yerine dayanışmayı öne alan bir devrimci sorumluluğu geliştiremezsek çocuklarımızı kaybetmeye devam ederiz. Sol içi gerilimler her zaman devletin ve çetelerin işine yaramıştır. Dün yaşananlar da bunun bir göstergesidir. Bugün ihtiyacımız olan solun içe dönük bir rekabetçi tutum takınması değil, dışa dönük birleşik mücadele deneyimleridir.

Mahallelerimizde devrimciliğin gerektirdiği sorumluluğu bir tarafa bırakarak devrimci dayanışmayı ayaklar altına almaya, Haziran’dan beri gelişen AKP’ye karşı direnme eğilimlerinin rotasını şaşırtmaya, umutlarımızı tüketmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu konuda tüm kişi ve kurumları sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Devletin rant politikalarıyla beslenen uyuşturucu çetelerine, polis şiddetine karşı tüm kesimleri dayanışmaya davet ediyoruz. Çünkü dayanışma ezilenlerin inceliğidir.

Çocuk yaşında çalışmak zorunda kalan ve kalbinden vurularak yaşamını yitiren İbrahim Öksüz kardeşimizin ailesine başsağlığı diliyor, adalet mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.”