Kocaeli'den TEOG Sistemine Tepki

2010

Kocaeli ÖDP İl Örgütü ve Gençlik Muhalefeti üyeleri ortak çağrısıyla TEOG sistemine karşı basın açıklaması düzenlendi.

k

Belediye İş Hanı’nda toplanan kitle: ‘Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim’, ‘gerici eğitim istemiyoruz’ sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Gençlik Muhalefeti üyesi Simge Özel, ” Yarın ders başı yapacak 17 milyon öğrenci için yine kaos, belirsizlik, ve endişe ile yeni bir eğitim öğretim yılı başlıyor.  AKP hükümeti iktidar olmanın verdiği özgüvenle 2 yıl önce çıkardığı 4+4+4 eğitim yasasıyla ”dindar-kindar” nesil yetiştirme hedefini adım adım hayata geçiriyor. Gözü kararmış bir şekilde sadece piyasacılığa ve muhafazakarlığa odaklanarak bütün toplumun hayatını karartacak uygulamaları bir bir gerçekleştiriyor” dedi.

TEOG yerleştirmeleri sonucu on binlerce öğrencinin, evinin çok uzağında olan okullara özellikle de İmam Hatip Liselerine zorunlu kaydedildiğini belirten Özel, bu keyfiliğin sonucunda 20 bin öğrencinin ise hiç bir okula kaydının yapılmadığını ifade etti.

KOCAELİ’DE 214 OKUL MÜDÜRÜ HUKUKSUZCA GÖREVDEN ALINDI

Özel ”İlimizde 383 okul müdürünün 214′ ü yandaş sendika ve siyasal iktidarın ortak çabasıyla yetersiz puan verilerek haksız, hukuksuz bir biçimde görevden alınmışlardır. Bu hukuksuzluğa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.
Eşitlik özgürlük temelinde Türkiye’yi yeniden kurmak için birleşik muhalefet hareketini ihtiyaç olarak gördüklerini belirten Özel, ”AKP’nin kendi ideolojik dayatmaları doğrultusunda çocukların geleceğiyle oynamasına izin vermeyeceğiz” dedi.

IRKÇI, GERİCİ, CİNSİYETÇİ EĞİTİME HAYIR
AKP’nin gericiliği önüne hedef koyduğunu ifade ederek ”Kız çocuklarının eşit eğitim hakları ellerinden alınarak, cinsiyet ayrımcı politikalarla karma eğitime son vermek isteniyor. Farklı din ve inançlardaki çocuklara dahi İmam Hatip dayatması yapılıyor. Eğitimin laik, bilimsel ve anadilde olması için mücadele edeceğiz” dedi.
Taleplerinin net olduğunu belirten Özel:  ” Eğitim sisteminin sorunlarının gerçek çözümü için,
– 4+4+4 eğitim sistemi kaldırılmalı,
– Dersaneler de özel okullar da kapatılmalı,
– Rekabet odaklı eğitim sisteminden vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.