KIBRIS’ın geleceğini KIBRISLILAR belirlemelidir

2547

14 Aralık 2003 Kuzey Kıbrıs seçimleri, yalnızca Kıbrıslıların değil Türkiye ve bölge halklarının geleceği açısından da önem taşımaktadır. ABD’nin Irak’ı işgali, İsrail’in Filistin’de demokratik ve adil bir çözüme yanaşmaması, bölgede militarist ve yayılmacı siyasetlerin ağırlık kazanmasına neden olmuştur.

Kıbrıs seçimleri böyle bir ortamda yeniden barış ve demokrasi için bir umut olmalıdır. Kıbrıs’ta statükonun, bugüne kadar yürütülen politikaların ne Kıbrıs Türklerine ne Türkiye ne bölge insanlarına bir yararı olmuştur. Türkiye’den başka hiçbir ülkenin tanımadığı, muhatap almadığı Kıbrıs Türklerinin hayat damarları kesilmiştir.

Kıbrıs’ta yeniden canlanma ve yapılanmanın başlayabilmesi her şeyden önce bir olağanlaşma, vesayet ve himayeden kurtulma ile mümkün olacaktır. Kıbrıs Türklerinin sorunlarına Türkiye’nin bölgesel ve AB ilişkileri çerçevesi içinde bir çözüm araması sonucunda bugün tam bir çıkmazla karşı karşıya kalınmıştır. Kıbrıs’ta yaşayanların ve bölge halklarının barış içinde yaşayabilmesinin en önemli unsurlarından biri yabancı askerlerin adadan çekilmesi, silahsızlanma ve iki toplumun eşit haklar temelinde yaşabileceği bir ortamın sağlanmasıdır. 

Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar statükonun temsilciliğini yapanlar çözüm yolunda somut hiç bir adım atmamışlar, olayların arkasından koşarak zaman kazandıklarını sanmışlardır. Kıbrıs halkı ise “Bu Memleket Bizim Platformu” aracılığıyla açıkça taleplerini dile getirmiş bulunmaktadır.

Kıbrıs Türklerinin geleceğine ilişkin olarak bugüne kadar yapılan her türden müdahalenin sonucu daha fazla yoksulluk, daha fazla göç ve daha fazla güvensizlik olmuştur. Kıbrıs Türkleri, adil ve barışçı ve demokratik bir çözüme sahip çıkabileceklerini meydanlarda kanıtladıkları gibi sandıklarda da göstereceklerdir. 

Hayri KOZANOĞLU
Genel Başkan
10 Aralık 2003