KESK’İN YANINDAYIZ SAVAŞ HUKUKUNA SON

1156

AKP hükümeti toplumsal muhalefet güçlerine savaş hukuku uyguluyor. Dün ESP yöneticilerine dönük operasyon bugün de KESK Genel Başkanı Lami Özgen ile birlikte 72 KESK üyesinin göz altına alınması savaş hukukunun göstergeleridir.

KESK`e dönük bu saldırının hedefinde kamu emekçilerinin yükselen hak arama mücadelesi vardır. AKP, ‘yandaş sendika` ve yasalarla yapamadığını yargı ve polis eliyle gerçekleştirerek kamu emekçilerini ve kamu emekçilerinin onurlu mücadele örgütü KESK`i susturmaya çalışıyor.
KCK adıyla gerçekleşen operasyonlar AKP`nin Kürt sorununu neredeyse demokratik alanda mücadele yürüten bütün Kürtleri cezaevlerine doldurarak ortadan kaldırmaya çalıştığını gösteriyor.

AKP, içerde baskı ve şiddeti arttırarak dışarıda da Suriye`ye yönelik örtülü operasyonlarla Türkiye`yi açık bir savaşın eşiğine getirmiştir. Bu yolun çıkmaz yol olduğu bilinmeli, bir an önce baskı, şiddet ve savaş politikaları terk edilmelidir.

ÖDP, yıllardır emekçilerin hakları ve özgürlükleri için mücadele eden KESK`e saldırılar karşısında var gücüyle KESK`in yanında olmaya devam edecektir.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve göz altına alınan kamu emekçileri serbest bırakılmalıdır. Herkesi terörist ilan ederek sürdürülen bu siyasi operasyonlara bir an önce son verilmeli, Özel Yetkili Mahkemeler ve Terörle Mücadele Yasası kaldırılmalıdır.

Alper TAŞ
Eş Genel Başkan
25.06.2012