Kartal’da Çöken Kaçak Yapılaşmayı Meşrulaştıran Sistemdir

1876
İstanbul Kartal İlçesinde 6 Şubat 2019 tarihinde çöken sekiz katlı binada; üç kişinin hayatını kaybettiği, dördü ağır on üç kişinin de yaralandığı bilgisi verilmiştir. Hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralananlara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.
Kartal Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, 1992 yılında inşa edilen bina toplam 6 Kat olarak ruhsatlandırılmışken projeye 2 kat daha ruhsatsız ilave yapıldığı, binanın 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında herhangi bir riskli yapı tespiti veya tespit başvurusu bulunmadığı, aksine “İmar Barışı” olarak bilinen mevzuat kapsamında Yapı Kayıt Belgesi başvurusu bulunduğu ifade edilmiştir.
Çöken bina, Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak imar affına yönelik eleştirilerimizin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır.
Çıkarılan tüm imar afları ülkemizin önemli sorunlarından biri olan kaçak yapılaşmanın sürmesine ve gelecekte yapı güvenliği konusunda yeni sorunlara sebep olmaktadır. İktidar tarafından açıkça kaçak yapılaşma teşvik edilmekte ve meşrulaştırılmaktadır.
Özellikle İstanbul’un yapı stoku göz önüne alındığında mühendislik hizmeti almayan, Kartal’dakine benzer pek çok bina bulunmaktadır. Bu binaların sadece beyan esas alınarak imar affına başvurması, yapı kayıt belgesi alması,  bu tür faciaların ileride de yaşanacağın işaretidir.
Mevzuata aykırı kaçak yapıların ve eklentilerinin imar aflarıyla yasalaşmasına izin verilmemelidir. Ekonomik rant amacıyla çıkarılan imar affı uygulamasına son verilmeli, siyasal hesaplar dışarıda bırakılarak sağlıklı yapı stoku oluşturulmalıdır.
ÖDP Yerel Yönetimler ve 
Kent Çalışmaları Grubu