İstanbul'da HAZİRAN yürüyüşüne polis saldırdı

1157

Birleşik Haziran Hareketi’nin AKP’den hesap sorulması amacıyla  ülke çapında gerçekleştirdiği ‘Görülmedik Hesap Kalmayacak’ eylemine İstanbul’da polis saldırdı. Bugün saat 15:00’de ülke genelinde sokaklara çıkan HAZİRAN üyelerinin  AKP iktidarı döneminde yaşananların hesabının sorulması için başlattıkları ‘Görülmedik Hesap Kalmayacak’ eylemi için İstanbul Tünel’de toplanmalarına engel olmak isteyen polis Haziran üyelerine biber gazları ve plastik mermilerle saldırdı.

Tünel’de toplanan HAZİRAN üyelerini yürütmeyeceğini anons eden polisin bu tavrı üzerine oturma eylemi başlatıldı.

Oturma eyleminin başlamasının ardından polis TOMA’larla  tazyikli su ve gaz bombalarıyla HAZİRAN üyelerine saldırı başlattı.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve HTKP Merkez Komite Üyesi Erkan Baş’ı da hedef alan polis, kitleye uzun süre biber gazları, plastik mermiler ve tazyikli su ile saldırısını devam ettirdi.

Saldırının ardından Alper Taş ve Erkan Baş’ın da aralarında olduğu grup adına açıklama yapan Alper Taş, ‘Anayasal Hakkımızı kullanıyoruz. Dün Hizbut Tahrir’ciler iki saat yürüyüş yaptı, trafiği kapattı. O zaman neredeydiniz?’ dedi.

Polisin saldırısı sırasında Haziran Beşiktaş Meclisi’nde Mesut Geçgel, Şirvan Kalendoğlu ve Anıl Bayraktar polis tarafından dövülerek gözaltına alındı.

Yapılan açıklamada saat 17.00’de Galatasaray Lisesi önüne gelinmesi çağrısı yapıldı.

17:25 Haziran Yürütme Kurulu ve HTKP Merkez Komite Üyesi Erkan Baş’da yaptığı açıklamada, “7 Haziran bitecek,  8’nde HAZİRAN başlar demiştik. Berkin’in hesabını Abdocan’ın hesabını soracağız. Bu iktidarın halk düşmanı bütün politikalarından hesap soracağız.” dedi.

17:20 Alper Taş yaptığı açıklamada; ‘Bizim hesap sormamızdan korkuyorlar. Halk 7 Haziran’da yolsuzluklara, tek adam diktatörlüğüne 21. yüzyılda geçit vermeyeceğini gösterdi. Bize saldıranlar, Haziran’ın taleplerinin gerçekleşmesini istemiyorlar. Bize söylenen, Hilafet adına yürürseniz saatlerce yolu kapatabilirsiniz, demokrasi talebiyle yürümek yasak. Haziran halkın taleplerini yükseltmeye devam edecektir.”

17:10 Polis saldırısına rağmen kitle dağılmıyor.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

17:07 Polis Galatasaray Lisesi önünde toplanan HAZİRAN üyelerine yeniden TOMA’larla saldırdı.