İstanbul Halkının Mazbatasını Verin

2473

8 Gündür Seçim, 8 Gündür Sayım Yeter! Kaybettiniz ! Kabul Edin
Halkın İradesini Gasp Etme Girişimlerinden Vazgeçin
İstanbul Halkının Mazbatasını Verin

31 Mart yerel seçimleri tüm Türkiye’de tamamlandı. Ancak İstanbul’da seçimler bir türlü bitmiyor. İktidar partisi tarafından hukuki bir dayanağı olmadan yapılan ve bitmeyen itirazların sonucunda İstanbul’un kesinleşen sonuçları resmileşmiyor.

YSK, 2014 yılında geçersiz oylar ile ilgili itirazların sandık başında yapılmadığı gerekçesi ile yeniden sayım taleplerini reddetmişti. YSK bugün ise kendi kararına da aykırı şekilde hukuki dayanağı olmayan itirazları kabul etti.

Geçersiz oy sayımları tamamlanmak üzereyken, sonucun değişmediği görüldüğünden şimdi de seçim iptaline yönelik yeni itirazlar gündeme getirilmeye başlandı. YSK’nın sorumluluğunun iktidar partisinin isteklerine yanıt vermek değil, halka karşı sorumluluğunu yerine getirmek, yasaları uygulamak olduğunu hatırlatıyoruz.

İktidar seçim sonuçlarını 8 gündür değiştirmek için çabalamaktadır. Seçim akşamı AKP İl Başkanı tarafından 3 bin 870 farkla seçimin kazanıldığı açıklamış, İstanbul’un her yeri teşekkür pankartları ile donatılmıştı. Ancak YSK verilerine göre de Ekrem İmamoğlu’nun kazandığının netleşmesinin ardından itirazlar başlamış, bugün de geçersiz oyların farkı kapatmayacağı anlaşılınca AKP Genel Başkanı tarafından yeniden seçim tartışmaları başlatılmıştır.

Referandum sürecinde %2’lik bir farkla, mühürsüz oylarla rejimi değiştiren AKP farkı beğenmeyerek İstanbul’un yönetilemeyeceğini iddia etmektedir.

Seçimden önce dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahibiz açıklaması yapan, 28.683 sandığın tamamında sandık görevlileri, müşahitleri bulunan AKP’nin seçim sonuçlarında şaibe yorumu yapması açıkça seçim sonuçlarına yönelik bir gasp girişimidir.

İstanbul’da seçimler 31 Mart gecesinden başlayarak, 8 gündür her gün yeniden kazanılmıştır. Sonuçlar tartışmaya yer bırakmayacak kadar nettir ve Ekrem İmamoğlu bu seçimi kazanmıştır. Halkın demokratik iradesini hile ile gasp etmeye yönelen girişimlere son verilmeli, seçim sonuçları kabul edilerek bir an önce mazbata verilmelidir.

Merkez Yürütme Kurulu