İstanbul, Ankara, İzmir, Uşak, Kocaeli, Eskişehir'de Barış Eylemleri Gerçekleştirdik

1199

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, İstanbul, Ankara, İzmir, Uşak, Kocaeli, Eskişehir’de  ‘Kürt Sorununda Barış ve Birarada Yaşam İçin Ses Verelim’ eylemleri gerçekleştirdi.

Eylemlerde savaşta ölenleri temsilen ‘ayakkabılar’ bırakıldı.

Eylemlerde okunan açıklamalarda, barış ve birarada yaşam için AKP’ye karşı ortak bir direniş, barış ve demokratik mücadele için silahların susması öne çıkıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8

Açıklamada,

“AKP’nin içerde ve bölgede savaş konseptine direnmek ve boşa çıkarmak halkların birliğini geliştirmeyi temel alan bir barış siyasetiyle mümkündür. Ancak bugünkü savaş koşullarında AKP’ye karşı demokratik mücadelenin de alanları kapanıyor. Açık ki PKK’nin tercih ettiği şehir savaşları ile demokratik çözüm, birlikte yaşam ve barış imkanlarının çoğaltılması da mümkün olmuyor.

Savaş ve çatışmaların sona erdiği, Kürt illerindeki kuşatmanın ortadan kalktığı ve can güvenliğinin sağlandığı ilk adımla birlikte demokratik çözüm ve barış için gerçekçi adımlar atılmalıdır. Demokrasi ve barış güçleri bu süreci AKP’nin inisiyatifine teslim etmeyecek bir barış iradesi ve inisiyatifini geliştirerek, gerçek bir çözüm imkanının güvencesi olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

ÖDP, barış ve birarada yaşam için atılması gereken adımları şöyle sıraladı,

1- AKP Kürt illerindeki kuşatmayı kaldırmalı, sokağa çıkma yasaklarına son vermeli, operasyonları durdurmalıdır. Kürt halkının can ve mal güvenliği sağlanmalıdır.
2- Öcalan üzerinde uygulanan tecrit kaldırılmalıdır.
3- PKK buna paralel silahları susturmalı, şehir savaşını durdurmalıdır.
4- Kürt sorununun demokratik çözümü için parlamento içindeki ve dışındaki tüm güçlerin katıldığı  açık bir süreç başlatılmalıdır.
5-Suriye’ye yönelik savaşçı politikalarından vazgeçilmeli, emperyalist merkezlerin ülkemizdeki askeri konuşlanmasına son verilmelidir. Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli, tüm dış güçler Suriye’den elini çekmelidir.”