İşçilerin Katili AKP Düzeni

1760

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kocaeli ve Antalya’da yaptığı eylemlerle Ermenek’te meydana gelen maden faciasını protesto etti.

Kocaeli: AKP’nin yeni Türkiye’si fıtrat cumhuriyeti
Kocaeli Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) il örgütü Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür madeninde su altında kalan 18 maden işçisi için basın açıklaması yaptı. Belediye İş Hanı’nda toplanan ÖDP üyeleri ”AKP’nin yeni Türkiye’si fıtrat cumhuriyeti” pankartı açtı.

ant

ÖDP il örgütü adına basın açıklamasını okuyan Diren Satıcı ”Her ölümün ardından kader diyerek üzerini örtmeye çalışanlar, her yıl iş cinayetlerinde yaşamını yitiren yüzlerce işçinin katilleridir” dedi. Ermenek’te yaşanan felaketin Soma’dan farksız olduğunu ifade eden Satıcı, ”Taşeronlaşma, özelleştirme, kuralsız ve güvencesiz çalışma rejimi madenleri ve inşaatları işçiler için cehenneme dönüştürmektedir. Tüm düzenlemeler sermayenin çıkarı doğrultusunda yapılmıştır. Meclise sunulan Soma Maden ile ilgili inceleme önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedilmiştir. Tüm yaşananların sorumlusu AKP hükümetidir” dedi.

ÖDP üyeleri basın açıklamasının ardından ” Taşeron çalışmak ölüm demektir, Kaza değil bu bir cinayet, Hırsız Katil AKP” sloganları atarak dağıldı.

Antalya: İşçilerin Katili AKP Düzeni
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü üyeleri Ermenek’te yaşanan maden faciası ile ilgili “Kaderci Zihniyetle Ülke Yönetilemez Hükümet İstifa” başlığıyla bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

kocaeli

Sinan Mahallesi Atatürk Caddesi üzerindeki il binaları önünden Attalos Meydanına “İşçilerin Katili AKP Düzeni”,“Maden İşçisi Yalnız Değildir”, “Hükümet İstifa”, ”Kaza Değil Cinayet Sorumlusu Hükümet”, “Taşeron Ölüm Demektir” “AKP Mezara Halk İktidara” sloganları ile yürüyen ÖDP’lilere yol boyunca yurttaşlardan alkışlarla destek geldi.

Mahsur kalan  18 işçinin  tek bir can kaybı olmadan kurtarılmasını dileyerek sözlerine başlayan  ÖDP Antalya İl Bakanı Zeynel Ergen, “Bu son olay bir kere daha göstermiştir ki bu kazalar ne kaderdir, ne de kazadır. Bu durumun nedeni daha fazla kar etme anlayışına, sömürme hırsına dayalı piyasacı düzendir.” dedi.

Adresler  aynı
Soma’da yaşanan cinayetin faili olan şirketin sahibi ve yetkilileri gibi Ermenek’teki kömür ocağının bağlı olduğu Has Şekerler Madencilik şirketinin sahibinin de AKP ile yakın ilişkileri olduğuna dikkat çeken Ergen, maden sahibinin n 2004 ve 2009 yıllarında bir beldede AKP’nin belediye başkan adayı olduğuna vurgu yaptı.

“AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince ülkemiz işçiler için adeta tam bir cehenneme dönüştüğünü ifade eden Ergen, “Davutpaşa’dan Soma’ya yaşanan onlarca işçi cinayetlerinin sorumluları açığa çıkarılmamış sorumlular cezasız bırakılmıştır. Görünen odur ki, “Güçlü olan ayakta kalır, paran kadar yaşarsın, altta kalanın canı çıksın” anlayışına dayalı piyasa düzeni, AKP eliyle aynı zamanda “Allah Kurtarsın” düzenine dönüşmüştür.“  dedi.

Bu düzen ve AKP kader değil
Ne bu yoksulluk, işsizlik düzeni, özelleştirmeci, taşeroncu düzen; ne de onun bugünkü uygulayıcısı AKP kaderimiz değil diyen Ergen “ Ne bu düzene, ne de onun partisi AKP‘ye mahkum değiliz. Bizler bu düzeni ve “Allah Kurtarsın Partisi – AKP”yi Allah‘a havale etmeyeceğiz. AKP düzenini yıkacağız ve Türkiye’yi yeniden kuracağız.” şeklinde konuştu