İktidar sermayenin yanında değil, üreticinin yanında olmalı

1619

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, “Birçok ülke tarım ürünlerini desteklerken Türkiye’nin 2-3 milyar dolar gelir elde ettiği fındığı desteklememesi anlaşılır gibi değildir” dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Trabzon örgütü tarafından Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde ‘Fındık’ konusunda bir basın açıklaması yapıldı.

ÖDP Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, “Fındık üreticileri, umutsuz kendi kaderine terk edilmiş haldeler” dedi.

61saat.com adlı yerel haber sitesinin aktardığı habere göre, sürecin Fiskobirlik’in piyasadan çekilmesiyle başladığını kaydeden Akcelep, “Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini sağlayan Türkiye’de, Fiskobirlik dünya pazarı açısından bir tekel oluşturuyordu, planlar buna göre yapıldı. Fiskobirlik çökertilecek, üretici yoksullaştırılacak, piyasa sermayenin denetimine girecekti. Amaç Fiskobirlik’in pazardaki ağırlığının kırılmasıdır. Fiskobirlik’in fındık üreticisinin elinde ki ürünü alma politikasından vazgeçmesi bu işin başıdır. Ardından sübvansiyonlar kaldırıldı. 2004-2005 yıllarında devlet Fiskobirlik’e sadece kredi verdi. 2006 yılından itibaren kredi de verilmedi. Bu şekilde piyasaya tamamen fındık baronlarının denetimine girmiş, fındık üreticisi ürününü maliyetinin altında satmaya zorlanmıştır. Doğrudan ve dolaylı 5 milyon kişiyi ilgilendiren alternatifi olmayan, 2-4 milyar dolar ihracat geliri olan fındıkta, tüccar, aracı fabrikatör ve ihracatçı kazanmakta bir tek fındık üreticisi zarar etmektedir. Son yıllarda yabancı sermaye yerli sermayeyi satın alarak, Türkiye piyasasında tekel oluşturmakta, üreticiyi kendine köle haline getirecek çalışmalar yapmaktadır. Günümüzde 10-12 TL maliyete sahip fındık 8-10 TL arasında fiyatla satılmaktadır. Bunun nedenleri üreticileri sermayenin kölesi haline getiren tarım politikalarında aramak gerek” dedi.

Akcelep, sözlerine şu şekilde devam etti: “Siyasal iktidara düşen görev sermaye gruplarının yanında olmak değil fındık üreticisinin yanında olmaktır. 5 milyon kişiyi ilgilendiren fındıkla ilgili fındık üreticisinin taleplerini dikkate alarak bir an önce fındıkta, kg maliyetinin üzerine koyacağı yaşam payıyla birlikte taban fiyatı belirlemektir. Bir çok ülke tarım ürünlerini desteklerken Türkiye’nin 2-3 milyar dolar gelir elde ettiği fındığı desteklememesi anlaşılır gibi değildir. Fiskobirlik üretimden pazarlamaya kadar zincirinin her halkasına sahip olacak şekilde ve fındık üreticilerinin yönetimlerini demokratik olarak belirleyeceği bir yapıya kavuşturulmalıdır. Devlet Fiskobirlik aracılığıyla taban fiyat belirleyerek üreticinin fındığını almalı ve bedelini peşin olarak ödemelidir. 4 bin 572 sayılı kooperatifler kanunun şirketler lehine olan hükümleri kaldırılmalıdır”