HERŞEY ORTADA ADALET NEREDE?

1407

Hrant Dink kardeşimiz devlet erkanının bilgisi dâhilinde, göz göre göre, adım adım ilerlenerek öldürüldü. Cinayetin nasıl işlendiği, kimler tarafından planlandığı, bilgisine kimlerin sahip olduğu da dava boyunca açık seçik ortaya konuldu. Evet, her şey ortada peki adalet nerede?

Hrant Dink kardeşimizi katleden zihniyet, katillerini de aklayarak bu ülkenin kardeşliğine ve vicdanına bir hançer daha sapladı.
Bir kez daha, katliamların arkasındaki devlet gücü ‘saklanarak`, katliama neden olan zihniyet ‘temize` çıkartıldı.

İktidar, ‘sonuç vicdanları rahatsız etmiştir, ancak karar yargının` sözleriyle, üzerindeki sorumluluğu atmaya çalışmaktadır. Katilleri 36 saatte yakalamakla övünenler için asıl övünç kaynağı 5 yılda gerçek suçluları gizleme marifetini göstermiş olmalarıdır.

Ama iktidar ne derse desin, mahkemeleri ne karar alırsa alsın Hrant Dink kardeşimizin çağrısı Türkiye halklarının bilincinde ve vicdanında onurlu bir yer edinmiş, onun katledilmesine varan süreçte katkısı olanların zihniyeti mahkum olmuştur.

İşte bu yüzden bu davanın sonuçlarını kabul etmeyeceğiz. Hrant Dink`i 301. Madde nedeniyle yargılayanlar, manşetlerinde hedef haline getirenler, makamına çağırarak tehdit eden dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, cinayetin işleneceği bilgisine sahip olan dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, İstihbarat Şube Müdürü Ramazan Akyürek, Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte tüm sorumlular yargılanmadan bu dava bitmez…

Hrant Dink kardeşimizin acısını ve onurunu omuzlayarak, onun kardeşlik ve bir arada yaşam çağrısını gerçek kılmak için, 5 yıldır Hrant Dink kardeşimizin ardında kesintisiz sürdürdüğümüz yürüyüşümüzü, yarın Taksim Meydanı`ndan Agos`a ve ülkenin dört bir yanında büyük bir yürüyüşe dönüştürerek, katilleri aklayanları bir kez daha mahkûm etmek için yürüyelim.

Alper TAŞ
Genel Başkan
18.01.2012


Hrant‘a ve Adalet talebine sahip çıkmak için:

İstanbul:

Katledilişinin 5. yılında Hrant kardeşimizi anmak için yine Taksim Meydanı‘ ndan Agos Gazetesi önüne yürüyeceğiz.

Tarih: 19 Ocak Perşembe
Toplanma yeri: Taksim Meydanı
Toplanma saati: 13:00

Ankara:

Hrant Dink‘in katledilişinin 5. yılında kitlesel anma için BirGün Gazetesi önünden Sakarya Meydanına yürüyüş gerçekleştirilecek.

Tarih: 19 Ocak Perşembe
Toplanma yeri: BirGün Gazetesi önü
Toplanma saati: 18:00

Ankara Emek ve Demokrasi güçleri Hrant‘ın vurulduğu saatte de TBMM Dikmen kapısı önüne siyah çelenk bırakacak.

Antalya:

Hrant Dink`in katledilişinin 5. Yılında Antalya Emek ve Demokrasi  Güçleri meşaleli yürüyüş düzenleyecek
Tarih: 19 Ocak 2012 Perşembe
Saat:17.30
Yer: Üç Kapılar önünde toplanılarak  Attalos Heykeli önüne meşaleli yürüyüş ve basın açıklaması

Bodrum:

Tarih: 19 Ocak Perşembe
Toplanma yeri: Bodrum Belediye Meydanı
Toplanma saati: 12:00

Mersin:

Tarih: 19 Ocak Perşembe
Toplanma yeri: Çarşı Eğitim Sen Önü
Toplanma saati: 17:00