Haziran 33 Yıllık Karanlık Eylül'ün Sonunun Başlangıcıdır

2459

12 Eylül faşist darbesinin 33.yılı nedeniyle Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) bir açıklama yaparak, Haziran halk direnişinin Eylül’ün sonunun başlangıcı olduğunu ifade etti. ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya’nın açıklamasının tam metni:

12 Eylül faşist darbesinin 33. yılındayız.

33 yıl önce başlayan tarihsel karanlık dönem, AKP iktidarında yenilenerek pekiştirildi.

Bugün sokaklar 33 yıl öncesinden farksız.

12 Eylül darbesinin yarattığ toplumsal-siyasal iklimin sonucu olarak ve onun hukuksal düzeni çerçevesinde iktidara gelen AKP, şimdi kendi 12 Eylül’ünü yürürlüğe koydu.

AKP, tıpkı 33 yıl önce olduğu üzere halkın üzerine amansızca ve azgınca saldırıyor. Bütün sokaklar polis kuşatması altına alınıyor, tüm muhalif güçler baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Ama şimdi ülkemiz de yeni bir dönem de açılıyor.

Haziran halk direnişi ülkenin dört bir yanında 33 yıllık bu karanlığın sonunun başlangıcı ilan ederek gelişiyor.

12 Eylül cuntacıları, halkın kendi öz gücüyle kendi hayatı hakkında söz, yetki ve karar sahibi olmasını engelleyerek toplumun bağrında yeşeren tüm dayanışmacı, özgürlükçü, eşitlikçi eğilimlerini bastırmak için yürürlüğe koymuştu.

Bugün Haziran direnişi ile sokaklarda, forumlarda yeşeren yine bu fikirdir!

12 Eylül ile gerçek bir hesaplaşmanın yolu da bu fikrin gelişip güçlendirilerek,  12 Eylül iktidarı AKP’ye karşı direnişle halkın kendi iktidarını kurma mücadelesini büyütmektir.

12 Eylül faşist cuntasına karşı direnişte ve bugün Haziran direnişinde kaybettiğimiz tüm güzel arkadaşlarımıza sözümüzdür. Onların cesareti, kararlılığı, düşleri ve sevdalarını bayrak yapıp ülkenin bütün sokaklarında dalgalandıracağız.”