Halk Kendi Bağımsız Yolunda Yürüyerek Kazanacak

1054

Mısır’da günlerdir süren direnişin ardından ordunun yönetime el koyması ile birlikte yaşanan gelişmeler hakkında bir açıklama yapan ÖDP, darbenin Mursi’ye değil halka karşı yapıldığını ifade etti.

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya adına yapılan açıklamada şunlara yer verildi;

“Mısır’da halk isyan dalgası Mübarek diktatörlüğünü kırarak özgürlüğün kapısını araladı. Ancak Mübarek sonrasında iktidara gelen Müslüman Kardeşler kısa zamanda özgürlüğe açılan kapıyı yeniden kapatmak istedi.

Mursi’nin anayasa ile eşitsizlikleri derinleştiren ve İslami bir despotizme doğru yönelen politikaları karşısında Mısır halkı özgürlüklerine ve geleceğine sahip çıkma kararlığını gösterdi. Tahrir’de günlerdir süren direniş, halkın kendi geleceğini kendi ellerine aldığının ve bir daha bırakmayacağının bir kanıtıdır.

Halk eylemlerinin ardından Ordu’nun yönetime el koyması da Mursi’ye karşı gerçekleştirilen bir eylemden daha fazla halkın kendi geleceğini tayin etmesinin önüne geçmek için egemen sınıfların ve emperyalizmin müdahalesidir.

Emperyalizm ve ona bağlı hakim güçler halk isyanını kontrol altına almak ve pasifize etmek için Mübarek sonrasında da Mursi ile benzer bir müdahale gerçekleştirmişti. Bugünkü müdahale de bir yanıyla iktidar çatışmasının da bir yansıması olmakla birlikte asıl olarak halk eyleminin yeniden kontrol altına alınmasına yönelen bir hamledir.

Mısır’da dün Mursi ile bugün Ordu ile gerçekleştirilen bu müdahaleler karşısında Tahrir Meydanı’nda kendi geleceği için direnen halkın yanındayız. İnanıyoruz ki dün Mübarek’e sonra Mursi’ye şimdi de darbeye direnen halk kendi bağımsız yolundan yürüyerek kazanacaktır.

Darbeler de gerici iktidarlar da Ortadoğu halklarının gerçek kurtuluşunun önüne kurulan barikatlardır. Ortadoğu halklarının özgürlüğü Taksim’den Tahrir’e halkın mücadelesindedir.