Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılsın!

2830

Türkiye’de değişen bir şey yok. Demokratikleşme adımı sayılan, uyum yasaları kağıt üzerinde kalmaktadır. DEHAP Genel başkanı Tuncer Bakırhan, Özgür Parti Genel Başkanı Ahmet Turan Demir ve sanatçı Haluk Levent’in hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmasını kınıyoruz.

Türkiye de halen, siyasilerin ifade özgürlüğü ve sanatçıların sanatlarını özgür bir şekilde icra etmelerinin güvencesi yoktur. Siyasiler ve sanatçılar sindirilmek istenmektedir. Siyasi partilerin Genel Başkan’ları düşüncelerini ifade ettiklerinde devlet tehdidi ve baskısıyla karşılaşmaktadır. Demokratikleşmenin ve toplumsal barışın önündeki en büyük engel budur. Bir fikrin açıkça ifade edilmesinin önündeki engeller , demokrasiyle bağdaşmaz.

Bu hukuk dışı uygulamaya son verilmeli, DEHAP ve Özgür Parti Genel Başkanları ve sanatçı Haluk Levent derhal serbest bırakılmalıdır.

Türkiye, içinden geçtiği sıkıntılı günleri unutmamalıdır. Bu yanlışın faturası yine bütün ülkeye çıkacaktır. Kürt sorunu cezalandırma mantığıyla çözülemez.

Demokratik olmayan, Türkiye’de farklı kültür ve kimliklerin eşit ve birarada, barış içinde yaşamasını içine sindiremeyen zihniyetlerin bu ülkeye hiçbir yararı olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

Özlem Türkmen
Genel Başkan Yardımcısı
22 Eylül 2003