Fındıkta Adalet Diyen Herkesi, Mücadeleyi Büyütmeye Çağırıyoruz

2449
ÖDP Ordu İl Örgütü’nde düzenlenen basın toplantısında, yarın başlayacak Fındık için Adalet yürüyüşüne destek çağrısında bulunuldu. Burada konuşan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Fındıkta adalet diyen herkesi, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) Ordu ve Giresun il örgütlerinin katılımıyla, ÖDP Ordu İl Örgütü’nde, Fındıkta Adalet yürüyüşü öncesi bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, “Ordu’dan başlayacak olan ‘Fındıkta Adalet’ yürüyüşünde yer alacağız. Üreticilerle ilgili bir başlangıç olarak bu yürüyüş gerçekleştirilecek. Halkın tepkisi ve CHP’nin yürüyüş kararının ardından Tarım Bakanı Fakıbaba açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, ‘üreticiler rahat olsun biz çözeceğiz’, diyor. Fakıbaba’nın ve onun iktidarı çözümün değil, sorunun kaynağıdır. Üreticilerin sorununu fındığı patronların, emperyalist şirketlerin egemenliğine bırakanlar çözemez. Sorunumuzu bizler, üreticiler hep beraber örgütlenerek, köy köy üretici meclislerinde birleşip mücadele ederek çözeceğiz” diye konuştu.

Milli olduğunu söyleyen iktidar fındığı İtalyan Ferero’ya teslim etti

“Fındıkta yıkım AKP iktidarının on yıllık uygulamasının bir sonucudur” diyen İşleyen, şöyle devam etti: “Bu dönemde, öncelikle üreticinin güvencesi olan Fiskobirlik dağıtıldı. Fiskobirliğin dağıtılması ile köylünün örgütlülükleri ortadan kaldırıldı. Taban fiyat uygulamasına son verildi. Bu güvencelerden yoksun bırakılan köylü tümüyle piyasanın insafına bırakıldı. Bugün fındıkta tüm egemenlik İtalyan Ferrero’nın eline geçti. İktidar üreticinin değil Ferrero’nın arkasında duruyor. İktidarın bu emperyalist tekelle nasıl bir ilişkisi var sorusunu tüm üreticiler merak ediyor. Her fırsatta yerli-milli olduğunu söyleyen iktidar fındığı Ferrero’ya teslim etti. Bu şirket yalnızca fındığı değil toprağımızı da istiyor. Fındığın değersizleştirilmesi aynı zamanda fındık bahçelerinin elden çıkarılmasının da yolunu açıyor. Fındık bahçelerini gıda tekelleri satın almaya çalışıyor. Bu satın alımlarla köylü topraksızlaştırılacak. Köylünün elinden çıkarmak zorunda kalacağı topraklarda gıda tekelleri üretimi de ele geçirmiş olacak. Bu gidişata baktığımda Türkiye’nin bağımsızlığına büyük bir pranga vurulduğu görülüyor.”

Mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Fındıkta çözüm bellidir. Taban fiyatı uygulamasına geri dönülmelidir. Taban fiyatı maliyet+kar payı+insanca yaşam payı ile belirlenmeli. Bunu gerçekleştirmek üreticinin elindedir. Bunun için fındıkta adalet diyen herkesi, emeği çalınan, toprağına göz dikilen tüm üreticileri köy köy üretici meclislerini oluşturarak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”