Filistin'e Özgürlük İsrail'e Boykot

1905

İsrail’in Gazze’ye saldırısı sürüyor. Kadın, çocuk, yaşlı, engelli tanımaksızın siviller katlediliyor. Netanyahu hükümeti çeşitli bahaneler arkasına sığınsa da, son harekatın asıl nedeni, Filistin Yönetimi ile Hamas arasında ortak hükümet konusunda anlaşmaya varılması, Filistinliler’in güçlerini birleştirme olanağı yakalamaları.

İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlerle İsrail saldırganlığı protesto edildi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Örgütü Filistin’de yaşanan İsrail katliamını protesto etmek için Tarlabaşındaki İl Binasından Galatasarat Lisesi önüne yürüdü.

“Filistin’e Özgürlük İsrail’e Boykot” pankartı arkasında yürüyen ÖDP üyeleri yürüyüş boyunca “Katil İsrail işbirlikçi AKP, Emperyalistler Yenilecek Direnen Halklar Kazanacak, Katil İsrail Filistin’den defol, Filistin Halkı Yanlız Değildir” sloganları attı.

Fransız Konsolosluğu önünde basın açıklamasını yapan ÖDP istanbul İl Başkanı Avni Gündoğan, “Filistinlilerin devlet kurma hakkının kayıtsız şartsız kabulü, işgal edilen toprakların terkedilerek, anayurtlarına dönme haklarının uğradıkları maddi ve insani zararlar tazmin edilerek sağlanmasından başka çözüm yolu yoktur.

İsrail’in barış isteyen çoğunluğunun da huzuru ve güvenliği ancak böyle kalıcı kılınabilir. Mazlum bir halkı büyük bir insani yıkıma mahkum eden İsrail liderleri Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır. Uluslararası hukuka uygun olarak Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkı tanınana kadar, İsrail mallarının boykotu, ülkeye yapılacak tüm yatırımların durdurulması, devlete ve liderlerine yönelik yaptırımların uygulanması kampanyasına uluslararası demokratik kamuoyu  hız vermelidir. Emperyalizmin desteğindeki İsrail ordusunun tüm operasyonları hemen durdurulmalıdır.

Washinghton, Londra, Paris, Ankara’daki efendiler, Gazze’de sadece Filistinli çocuklar değil  insanlık ölüyor haberiniz yok mu!” dedi. Yürüyüşte FHKC bayrakları taşıyan ÖDP üyeleri yapılan açıklamanın ardından Galatasaray’a kadar yürüdü.

Filistin için İsrail’i Boykot Et Girişimi de, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’ya yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne yürüyüş düzenledi. “Artık yeter İsrail ile ekonomik siyasi askeri akademik kültürel ilişkiler kesilsin” pankartı ile “filistin’e özgürlük”, “İsrail vurdukça ilişkiler gelişiyor”, “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak” yazılı dövizlerin açıldığı yürüyüşte, Filistin bayrakları da taşınarak, “Her yer Filistin her yer direniş”, “Katil İsrail Ortadoğu’dan defol”, “Katil İsrail işbirlikçi AKP” ile Arapça sloganlar atıldı.

Yürüyüşün ardından Filistin için İsrail’i Boykot Et Girişimi adına Züleyha Gülüm açıklama yaptı. Gazze’ye yönelik 11 gündür süren saldırılara kara harekatının da eklendiğini hatırlatan Gülüm, şuana kadar 58’i çocuk 267 kişinin yaşamını yitirdiğinin, 2 binden fazla kişinin de yaralandığının bilgisini verdi. Türkiye-İsrail arasındaki ekonomik, siyasi, askeri, akademik ve kültürel ilişkilere tepki gösteren Gülüm, bu ilişkilerin kesilmesini istedi.

Ankara’da Filistin ve Rojava’ya yönelik saldırılar kınandı
IŞİD’in Rojava’ya İsrail’in Filistin’e yönelik artan operasyon ve katliamlarını protesto etmek amacıyla Ankara Dayanışması, Güvenpark’ta basın açıklaması düzenledi. HDP, ÖDP, TMMOB İKK, Halkevleri, İHD, KESK ve çok sayıda emek örgütünün katıldığı açıklamada, “Ortadoğu’da emperyalist savaşa hayır, Rojava ve Filistin halkları yalnız değidir”, “Rojava’dan Filisti’ndeki emperyalist barbarlığa yeter artık”, “Kör olmadan gör beni” ve “Kalbim Rojava ve Filistin’de” pankartları açıldı.

“Ortadoğu’da halkların katili İsrail’i boykot et”, “Katil İsrail Ortadoğu’dan defol”, “Filistin ve Rojava devrimini selamlıyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Katiller halka hesap verecek”, “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem sözcüsü Fevzi Yılmaz, Ankara Dayanışması adına yaptığı açıklamada, Ortadoğu’nun kan gölüne çevrildiğini belirterek, günlerdir dünyanın gözleri önünde Filistin ve Rojava’da insanlık dramının yaşandığına dikkat çekti. Yılmaz, Rojava halklarının ilerleyişi karşısında rahatsız olan kesimlerin IŞİD çetelerini taşeron olarak kullandığının altını çizerek Kürt halkının mücadelesini bu şekilde boğmak istediklerini belirtti.