FAŞİST SALDIRILARA KARŞI AKP’Yİ BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ!

1218

Türkiye’nin “özde” yurttaşları dün yine Trabzon’da saldırı gerçekleştirdiler. Adresi belli faşist, ırkçı çevrelerin günlerdir süren saldırılarını “yurttaşların tepkisi”, “ yurttaşların hassasiyeti” diyerek makul gösterenlerin, anlayışla karşılayanların cesaretlendirici tutumlarından güç alan faşist saldırganlar insanların en demokratik hakları olan düşüncelerini yazılı veya sözlü açıklamalarını engellemeye çalışıyorlar.

Dün Trabzon’da 5 gün önce yaşanan linç girişimi mağdurlarının tutuklanmasını protesto etmek isteyenler yine aynı siyasal çevrenin insanlarının saldırısına uğradılar. Saldırıdan korunmak isteyen grubun Demokratik Kitle Örgütüne sığınmalarından dolayı kitle örgütü abluka altına alındı. Hükümet ve yerel idareciler bu saldırganları daha ne zamana kadar “kollamaya, korumaya” devam edecek?

Faşist saldırıları yurttaşların doğal tepkisi olarak göstermeye çalışan hükümet ve devlet güçleri ateşle oynamaktadır. Hükümet yetkilileri bilmelidir ki gün gelir bu ateş sizi de yakar.

Hak, hukuk, adalet bilmeyen ve insan olmanın hiçbir değerinden nasiplenmemiş faşist saldırganların nerede duracağı belli olmaz. Bu faşist saldırılar gerçekten demokrasiye inanlar, düşünce özgürlüıünden yana olanlar tarafından bugün durdurulmaz ise yarın geç kalınabilir.

ÖDP olarak AKP hükümetini ve yerel yöneticileri sorumlu davranmaya çağırıyor, suçluların derhal yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz.

Haydar İLKER
Genel Başkan Yardımcısı
11 Nisan 2005