EŞİT YURTTAŞLIK VE GERÇEK BİR LAİKLİK İÇİN 2 TEMMUZ’DA SİVAS’TA VE HER YERDE ALANDAYIZ

2550

Sivas’ta kardeşlerimizin katledilmesinin üzerinden 19 yıl geçti. Dün katliamı gerçekleştiren zihniyet bugün de ‘zaman aşımı’ ile katilleri kurtardı.

AKP, tıpkı 12 Eylül yargılamasına benzer şekilde geçmişle sözde bir hesaplaşma adı altında sağın kanlı-kirli tarihinin üzerini kapatmaya çalışıyor. Sivas Davası`nın akıbeti de bunun bir göstergesidir.

AKP, darbeci zihniyetin bir ürünü olduğu kadar dün Maraş`ta, Çorum`da ve Sivas`ta katliamı gerçekleştiren anlayışın da bir parçasıdır. AKP tüm zorbalıklarıyla toplumu ve gündelik hayatı yukarıdan aşağıya dini muhafazakârlık tarzıyla baskı altına alarak bu zihniyeti yeniden üretiyor.

ABD patentli ılımlı İslamcılık doğrultusunda yeni bir düzen kuran AKP, toplumu muhafazakarlaştırma politikalarını Aleviler özelinde de genişletmeye, sözde Alevi Açılımları ile, AKP`nin Alevilerini yaratılmaya çalışıyor. Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri ise yok sayılmaya devam ediliyor.

Şimdi, aklın, bilimin, sanatın özgür olduğu; her tür inanç ve vicdan özgürlüğünün kayıtsız şartsız güvence altına alındığı; zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı`nın kaldırıldığı; Alevilerin eşit yurttaşlık haklarının tanındığı bir Türkiye`yi yeniden kurmak için; Sivas`ın ışığını büyütme zamanıdır.

Bu anlayışla 2 Temmuz`da Sivas`ta ve her yerde alanlarda olacağız.

Bilge Seçkin ÇETİNKAYA
Eş Genel Başkan
01.07.2012