Erdoğan Başbakan mı? İç savaş partisinin başkanı mı?

1074

Gezi Parkı saldırısı sonrasında ÖDP bir açıklama yaparak, Erdoğan “Başbakan mı yoksa iç savaş Partisinin Başkanı mı? Avni Mutlu İstanbul Valisi mi yoksa işgal komutanı mı?” sorularını sordu.

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya adına yapılan açıklama şöyle:

“Günlerdir halkın ayağa kalkışı AKP tarafından zorbalıkla ve gazla boğulmaya çalışıldı.

Ancak ne kadar acımasızca saldırılırsa saldırılsın, halkın birleşik mücadelesinin geriletilmesi başarılamadı. Gezi Parkı’na dün yapılan saldırıya da yanıt Taksim’de ve ülkenin  dört bir yanında milyonların ayağa kalkışı ile verildi.

Başbakan ve AKP adeta bir iç savaş hükümetine dönüşmüş durumda. Başbakan Valisi, Emniyet Müdürü, Polisiyle halka karşı bir savaş yürütüyor ve savaş dilini her gün daha da belirginleştiriyor.

Artık herkesin sorduğu sorular ortadadır; Erdoğan bu ülkenin Başbakanı mıdır yoksa bir iç savaş Partisinin Başkanı mıdır? Binlerce Polis, TOMA ve gaz bombasıyla Taksim’e çıkan Avni Mutlu İstanbul Valisi midir işgal komutanı mıdır?

AKP’nin bugünkü konumu, bu sorularda gizlidir.

Polis saldırıları ile birlikte AKP halkın birleşik mücadelesini parçalamak için yeni bir saldırı dalgası daha başlatmış durumda.

Ancak ne zorbalıkla ne da yalanla ve hileyle halkın bu direnişinin bastırılması, sokakları özgürleştirenlerin seslerinin kısılıp teslim alınması ve halkın bu birleşik direnişinin parçalanabilmesi mümkün olmayacaktır.

Eğer bu direnişin içinde bir ‘güç’ aranıyorsa, o halkın birleşik ve örgütlü gücüdür. Sanal düşmanlar yaratarak bu gerçeğin değiştirilmesi mümkün olmayacaktır.

AKP’nin yapabileceği tek bir şey vardır, o da halkın taleplerine kulak vermeli ve gereğini hızla yerine getirmelidir.

Polis saldırılarına ve gaz bombası kullanımına artık son verilmelidir. Gezi Parkı’nın Park olarak kalacağı derhal açıklanmalıdır. Günlerdir sürdürülen saldırıların sorumluları istifa etmelidir.

AKP iktidarı bilmeli ki bu bir başlangıçtır. Halk bu ayağa kalkışı ile elinden alınan tüm hak ve özgürlüklerini bir bir geri alacaktır.”