Emperyalistlere ve işbirlikçilere karşı mücadeleye

1004

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya bir açıklama yaparak “Emperyalist Müdahaleye ve Ülkemizin Savaş Üssü Haline Getirilmesine İzin Vermeyelim” dedi.
ÖDP, Suriye’ye yönelik savaş çığırtkanlığına ve ülkemizin savaş üssü olmasına karşı “Yeni bir 1 Mart’ı yaratacak güçle sokakları ve meydanları ülkede ve bölgede barış için dolduralım” çağrısı yaptı.

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

Emperyalist Müdahaleye ve Ülkemizin Savaş Üssü Haline Getirilmesine İzin Vermeyelim

Bu günlerde ABD müttefiki Batı güçleri ve bölgesel işbirlikçi ülkelerle birlikte Suriye’ye yönelik bir askeri müdahale hazırlığı içerisinde.

AKP de her tür müdahale seçeneğinin içerisinde yer alacağını ilan etti.

Kimyasal silah kullanılmasını, müdahalenin gerekçesi haline getirmeye çalışan emperyalist güçler böylece kendi yarattıkları cehennemin kurtarıcılığına soyunmaktadır.

Suriye’de iki yıldır yaşanan tüm acıların, katliam ve ölümlerin sorumlusu silah ve para yardımıyla iç savaşı geliştiren ABD ve bölgedeki işbirlikçi müttefikleridir.

Emperyalizm, tarihi boyunca sözde demokrasi ve insan hakları adına, dünyanın her yerinde acımasızca işlenen cinayetlerin sorumlusudur. Tıpkı Irak’ta şimdi de Suriye’de olduğu gibi.

AKP, emperyalizm güdümlü politikalarla ülkemizi iç savaşın kirli üssü haline getirdi. İnsanların kalbini söken cihadist çetelerin ortaklığını yapan AKP, şimdi de sözde insanlık ve vicdan adına, askeri müdahale çağrıları yapıyor.

AKP şimdi de bölgede ve içerdeki çöküşünü savaşla durdurmaya çalışmaktadır. Suriye ile savaş, içerde ve bölgede de bir savaş anlamına gelecektir.

Ne BM’nin ne de hiçbir ülkeler koalisyonunun müdahale kararı, meşru değildir. Emperyalistler ve iç savaş kışkırtıcılığı yapan tüm bölgesel güçler Suriye’den elini çekmelidir.

Bu savaşa ve ülkemizin savaş üssü haline getirilmesine izin vermeyelim.Yeni bir 1 Mart’ı yaratacak güçle sokakları ve meydanları ülkede ve bölgede barış için dolduralım.

Suriye’de gerçek bir barış için:

– Emperyalist güçler Suriye’den elini çekmeli, savaş kışkırtıcılığından vazgeçilmelidir.

– AKP hükümeti yeni Osmanlıcılık politikaları nedeniyle Suriye’nin yaşadığı felaketten, Türkiye’nin sınır bölgesinin yaşadığı mağduriyetten sorumludur. İki ülke arasındaki dostluğa kasteden müdahaleler, din ve mezhep kışkırtıcılığı terk edilmeli,  kampların insanı amaçlarla denetimi ve yönetiminin dışına taşmamalıdır.

– Kalıcı bir ateşkes ilan edilmeli, tüm yabancı güçler Suriye’yi terk etmeli, eline silah alanlar dahil yerel akımların temsiline izin verecek biçimiyle Suriye halkının kendi geleceğini belirlemesini, özgür ve demokratik bir geçişi olanaklı kılacak anayasal düzenlemeler yapılmalıdır.