ÇÖZÜM ZEMİNİ “BİZİM TOPRAKLARIMIZDIR”

4099

Ermeni sorununun çözüleceği alan yaşanan acıların sorumlusu olan emperyalist ülkelerin parlamentoları değil, Hrant Dink kardeşimizin dediği gibi ‘Bizzat olayların asıl tarafları ve bizim topraklarımızdır’.

 Ermeni Sorununun Çözüm Zemini ‘Bizim Topraklarımızdır`

Fransa  Meclisi Ermeni Soykırımını inkar etmeyi cezalandıran yasa tasarısını kabul etti.

1- Fransa`nın aldığı bu karar, Sarkozy hükümetinin seçime dönük iç politika hesaplarından daha çok, Türkiye ile girdiği Kuzey Afrika ve Ortadoğu`ya dönük ‘rol kapma` yarışının, çekişmesinin, emperyal bir vizyonun ürünüdür.

2- Ermeni sorununun çözüleceği alan yaşanan acıların sorumlusu olan emperyalist ülkelerin parlamentoları değil, Hrant Dink kardeşimizin dediği gibi ‘Bizzat olayların asıl tarafları ve bizim topraklarımızdır`.

3- Yaşanmış büyük acıya ilişkin soykırım vardır ya da yoktur düşüncelerinin yasaklanmadığı önyargısız bir tartışma ortamına ihtiyaç vardır.

4- ‘Ermenilerle tarihsel düşmanlık` zihniyeti ile köklü bir hesaplaşmaya bugün daha çok ihtiyacımız vardır. Tarihsel acıyla yüzleşebilseydik bugün Hrant Dink kardeşimiz aramızda olurdu. Bu yüzleşememenin sonuçlarını Hrant Dink mahkemelerinde bir kez daha görüyoruz.

5- Fransa ile soykırım yasası üzerinden hesaplaşan AKP hükümeti, 301.madde nedeniyle yargılanan Hrant Dink kardeşimizin ölümüne yol açan süreci tetikleyen kendi Meclis Başkanı, Valisi, jandarması, emniyet ve istihbarat elemanlarıyla, kendi yasalarıyla ve medyasıyla hesaplaşmalıdır.

6- Sorunun köklü çözümü dili, dini, mezhebi ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan insanlarımızın acıları ve sevinçlerinin ortaklığı üzerine yeni bir tarihsel anlayışı ve belliği oluşturmakla mümkün olacaktır.

Alper TAŞ
Genel Başkan
23.12.2012