“CAMA CAN VEREN” CAM İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ!

2553

AKP hükümeti, Resmi Gazete’de 22 Mayıs’ta yayınlanan kararla Kristal-İş sendikasının Şişecam fabrikalarındaki grevini ‘milli güvenlik gerekçesiyle’ yasakladı.

5600 cam işçisinin grev hakkını ‘milli güvenlik’ diyerek yasaklayan AKP, bu grev yasağıyla beraber 15 yılda toplam 11 büyük grevi yasaklamıştır.
Cam işçilerinin daha önce de AKP hükümetleri tarafından grevleri yasaklanmıştır. 2014 yılında yine Şişecam işçilerinin grev hakkı gasp edilmiş, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali var demesine rağmen emekçilerin grevleri yasaklanmaya devam etmiştir.
2017’nin başında 2200 metal işçisinin grevi de yine ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Grev yasaklarına güvenen patronlar, toplu sözleşme masalarında işçilerin taleplerine kulaklarını tıkamaktadır. Grev yasaklarıyla hem işçilerin grev hakkı fiilen kullanılamaz hale getirilmekte hem de toplu sözleşmede taleplerinin gerçekleşmesi engellenmektedir. Mevcut durumda işçilerin çok düşük bir bölümünün faydalandığı sendikalı-toplu sözleşmeli çalışma koşullarından grev yasaklarıyla beraber sendikalı-toplu sözleşmeli işyerlerinde çalışan işçiler de faydalanamaz hale getirilmektedir.

AKP, 15 yıldır sermayenin tüm istediklerini yaparken emekçinin payına düşen ise daha fazla sömürü daha fazla yasak daha fazla güvencesizlik olmuştur. ‘Milli güvenlik’ maskesiyle amaçlanan da tam olarak budur. Sermaye servetine servet katacak, emekçiler yoksulluğa mahkum edilecek. Emekçi hak istediğinde de ‘milli güvenliğe’ zarar verdiği söylenecek.

Taşeron çalışmayı 15 yılda yüzde 400 artıran, kiralık işçilikle köleliliği yasallaştıran, kıdem tazminatımıza gözünü diken, 11 büyük grevi yasaklayan AKP’nin derdi ‘milli güvenlik’ değil sermayenin güvenliğidir.
AKP’nin grev yasağını tanımıyoruz diyerek fiili grevlerini sürdüren metal işçileri, fiili grevle toplu sözleşme masasında istediklerini elde etmişti. Bugün de cam işçileri metal işçilerinin yolundan yürüyerek fabrikaları terk etmiyor ve grev yasakcılarına karşı direnişle cevap veriyor.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak; grev yasağına direnişle yanıt veren Şişecam işçilerinin yanındayız ve mücadelelerini selamlıyoruz.
Cam işçilerinin sesini büyütmek için sorumluluk alacağımızı da tüm kamuoyuna açıklıyoruz.

ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ İŞÇİ-EMEKÇİ ÇALIŞMA GRUBU