Cam İşçilerinin Yanındayız

1668

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Bakanlar Kurulu kararıyla Şişecam Grevinin ertelenmesine ilişkin bir açıklama yaparak cam işçilerinin yanındayız, dedi.

ÖDP Eş Genel Başkanları Bilge Seçkin Çetinkaya ve Alper Taş’ın açıklaması şöyle,

‘Bakanlar Kurulu, Şişecam Grevini ‘genel sağlığa ve Milli Güvenliğe aykırı’ olduğu gerekçesiyle erteledi.

Pencere, otomobil camı, çay, su bardağı ve meşrubat şişesi üreten fabrikalardaki grevin Milli Güvenliğe nasıl zarar verdiğine ne denli maharetli olursa olsun AKP’nin yalan makinaları dahi yanıt veremez.

Açık ki Milli Güvenlikten kastedilen sermayenin çıkarlarıdır. Bu AKP düzeninin fıtratıdır.

2003 ve 2004 yılında da Şişecam Grevlerini yasaklayan AKP, bir kez daha bu yola başvurmuştur. Ama artık cam çatlamış, bardak taşmıştır. Şişecam’da, Yatağan’da, Soma’da direnen işçiler AKP’nin giydirmeye çalıştığı deli gömleğini yırtıp atmıştır.

5800 işçinin ve ailesinin taleplerini şimdi her yere taşıyarak, dayanışmayı büyüterek AKP’nin yasaklarına-baskılarına karşı direnişi büyütme zamanıdır.

5800 işçinin tüm talepleri kabul edilmelidir. Çalışma koşulları ve ücretler insanca yaşanabilir bir seviyeye getirilmelidir. Ağır çalışma koşulları ve işçiler üzerindeki tehdit ve baskılar kaldırılmalıdır.

AKP bu kararını derhal geri almalı, işçilerin hak arama özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. ÖDP, tüm gücüyle cam işçilerin yanında olacaktır.’