Bu Hükümet İşsizlik Demektir

1295

Paşabahçe Cam’dan 870 işçinin işten çıkarılması kararı, Türkiye’deki işsizler ordusuna yeni katılımların sağlanmasının, ailelerinin de sefalete terk edilmesinin ilanıdır.

2001 yılından bu yana resmi verilere göre bile 1 milyondan fazla insanın işini kaybettiği bir ülkede yaşıyoruz. Kayıtsız çalışıp da işini kaybedenleri hesaplamak mümkün bile değil.

DSP-MHP-ANAP koalisyonunun en iyi becerdiği iş, işsiz ve yoksul yaratmak oldu. Sadece ekonomiyi krize sokmadılar, demokratikleşme konusunda da adım atamadıkları için Türkiye’yi her geçen gün daha yoksun ve yoksul hale getirdiler.

Üretimi durdurma ve işyeri kapatma bu hükümet döneminde olağan hale geldi. Paşabahçe’deki kararı alanlar Türkiye’de yeni işsiz ve yoksul yaratıyor. Ama aynı kişiler daha fazla kâr elde edebilmek için ülke dışına yatırım yapmayı ihmal etmiyorlar. O nedenle “zarardan dolayı kapatma” lafı tamamen mesnetsiz bir iddia olarak ortada duruyor.

Bugün Türkiye’de daha fazla üretime ve yatırıma, yeni iş alanları açılmasına ihtiyaç var. Ama Meclis’teki partilerin istisnasız destekledikleri IMF programları ve yeni liberal politikalar Türkiye’deki adaletsizliği, yoksulluğu, işsizliği arttırıyor.

Sendikalara, meslek örgütlerine sesleniyoruz. Daha fazla insanın işsiz kalmasına izin vermeyin. IMF politikalarının fütursuzca uygulanmasına onay vermeyin.

Halk bu politikaları destekleyen partileri affetmeyecek.

Ufuk Uras

 

Genel Başkan

 

24 Temmuz 2002