BU BİR CİNAYETTİR SORUMLULAR HESAP VERMELİDİR

2561

Van’da henüz yaralar sarılmadan yeni bir deprem şoku yaşandı. Bilim insanlarının tedbir alınmış olsaydı ‘yıkım ve ölüm olmazdı’ dedikleri 5.6’lık deprem yine ölüm ve yıkımla sonuçlandı.

İlk depremin ardından AKP‘li Bakanlar binaların hasar tespitlerinin yapıldığına ilişkin pek çok kez açıklamalarda bulundu.
Depremin ardından görülüyor ki hasar tespit çalışmaları bilimsel bir çalışma ile gerçekleştirilmemiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar‘ın evlerine girmeye korkan bir depremzedenin evine bakarak ben mühendisim, bana güvenin‘ diyerek rapor vermesi dahi insan hayatını hiçe sayan bu zihniyetin en çarpıcı örneklerindendir.
Bunca acı ve ölümün ardından halen insan hayatına hiçbir değer verilmediğini, gerekli tedbirler alınmadığı görülüyor. Bu bir cinayettir. Sorumlular hesap vermeli, Van Valisi Münir Karaloğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar başta olmak üzere sorumlular derhal istifa etmelidir.
Yaşananlar devletin niteliğine ilişkin gerçeği de bir kez daha ortaya koymuştur. Devlet sosyal-kamusal niteliklerini kaybetmiş bir güvenlik devletine dönüşmüştür. Hasar tespit çalışmalarını dahi yürütemeyen devlet yaşananları protesto eden yurttaşlara yine gazla-copla saldırmıştır.
AKP artık depremi BDP ile bir siyasi hesaplaşma aracı olarak görmekten vazgeçmeli, yerel yönetimin, meslek örgütlerinin ve sivil kurumların içinde olduğu bir merkez kurularak halkın yaraları bir an önce sarılmalıdır.
Hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara geçmiş olsun diliyoruz. Dayanışma için geldiği Van‘da hayatını kaybeden Japon doktoru derin minnet duyguları ile anıyoruz.
AKP hükümetine sesleniyoruz insanların hayatıyla oynamayın artık!
Alper TAŞ
Genel Başkan