Bizden Çaldıkları Her Şeyi GERİ ALALIM

1704

“Ülkemiz tarihinin en yaygın, en kitlesel direnişinin birinci yılına giriyoruz.

Haziran direnişi Türkiye’de yeni bir dönem başlattı.

Kendisini önüne geçilemez mutlak bir güç olarak sunan AKP, 11 yıllık iktidarında ilk kez yenildi ve geriletildi. Bu yenilginin AKP’yi sürüklediği kriz bugün derinleşerek devam ediyor.

Haziran isyanı, halkın kendi sözü, kendi eylemi ve dayanışmasıyla neleri başarabileceğini gösterdi. Yeni ve büyük bir umut dalgası yarattı.

Halkın bu direnişi öğrettikleriyle, devrimci siyasette de yeni bir dönemi başlattı. Barikatlardan Forumlara uzanan kapsayıcı, barışçıl, yaratıcı muhalefet biçimleri bugün de öğretmeye devam ediyor.

Bu hareket, devrimci-sosyalist güçlere de bir yenilenme çağrısıydı. Bugün tüm sol güçlerin önünde halkın direnme mücadelesi içinde kendini aşma görevi durmaktadır.

Haziran’ın birinci yılında, güncel sorumluluğumuz Erdoğan’ın halkın direnme eğilimlerini faşist baskılarla ezmeye çalışması karşısında daha büyük bir güç yaratarak mücadele etmektir.

Haziran’da ve sonrasında görülen büyük devrimci direniş potansiyelinin kamucu, özgürlükçü, cinsiyetçi olmayan, gerçek laiklik, bir arada yaşam, eşit yurtaşlık ve bağımsızlık temelindeki yeni bir Türkiye programı etrafında birleşik bir güce dönüştürülmesi için hep birlikte daha fazla çaba göstermeliyiz. Haziran’ı büyütmek de Erdoğan ve AKP’nin yarattığı kör karanlıktan kurtulmak da ancak böyle mümkün olabilir.

Bugün Soma katliamının ardından, işçilerin kamulaştırma talebiyle başlattığı mücadele Haziran’ın ilerlediği en güçlü noktadır. Buradan yürüyerek, faşist baskı altında geliştirilen neoliberal sömürüyle bizden çaldıkları ne varsa her birini bir bir geri almanın zamanıdır.

Şimdi, fabrikalarımız, madenlerimizi, derelerimizi, meydanlarımızı halkın öz yönetiminde ve denetiminde geri almak için bir adım daha atmanın zamanıdır.

Ethem’e, Ali İsmail’e, Abdocan’a, Mehmet’e, Hasan Ferit’e, Ahmet’e, Medeni’ye, Mehmet İstiflere, Berkin’e sözümüzdür bu. Bu sözü asla unutmayacağız.

Alper Taş                                   Bilge Seçkin Çetinkaya
ÖDP Eş Genel Başkanı                ÖDP Eş Genel Başkanı