BARIŞ İÇİN SORUMLULUK ZAMANI

1041

Şimdi savaş çığlıkları atmanın değil, bölgesel bir barış için sorumluluk almanın zamanıdır. AKP, emperyalizmin aktif taşeronluğunu üstlenerek Suriye’de iç savaşın geliştirilmesine yönelik hamlelerden vazgeçmelidir.

BÖLGEDE BARIŞ İÇİN SORUMLULUK ALMA ZAMANIDIR

Türkiye`ye ait bir savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından ‘gereken yapılacak` açıklamaları bir çatışmanın eşiğinde olduğumuzu gösteriyor.

Başbakan Erdoğan`ın, Türkiye`nin NATO üyeliğini hatırlatması uzunca zamandır Suriye`ye dönük müdahale hazırlığında, uçak düşürülmesinin bir vesile haline getirilebileceğini düşündürüyor.

Uyarıyoruz!
Yıllardan beri bölgede oynanan ‘büyük oyunun` 21.yüzyıldaki kritik noktası Suriye`dir. Suriye`ye dönük bir askeri müdahale bölgesel bir savaşın da tetikleyicisi olacaktır. Ortadoğu bu şekilde iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla kaosu sürüklenirken, Türkiye`de bu kaosun parçası olacaktır. Bölge halkları büyük acılarla yüz yüze kalacaktır.

Bölgede Barış İçin
Şimdi savaş çığlıkları atmanın değil, bölgesel bir barış için sorumluluk almanın zamanıdır. AKP, emperyalizmin aktif taşeronluğunu üstlenerek Suriye`de iç savaşın geliştirilmesine yönelik hamlelerden vazgeçmelidir.

Bugün, emperyalizmin taşeronluğunu soyunmuş politikalara, savaş kışkırtıcılığına karşı Ortadoğu halklarının özgürlüğünü ve bölgede barışı bütün gücümüzle savunmanın zamanıdır.

Alper TAŞ
Eş Genel Başkanı
23.06.2012