ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN MÜCADELESİNİN YANINDA OLALIM

4130

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Savaş İka ve Beden Eğitimi Öğretmeni Mehtap Tekdemir Ankara’ya yürüyor. 19 Kasım’da tüm Türkiye’den yola çıkan arkadaşlarıyla birlikte Ankara’da olacaklar.

Ataması yapılmayan öğretmenler yıllardır seslerini duyurmak için mücadele ediyor. Ancak her dönem sorunları katlanarak büyüyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer`in ‘uydurma bir sorun` dediği atama sorunu nedeniyle binlerce gencin hayatı kâbusa dönüşmüş durumda.

AKP, seçimlerden önce ‘55 bin öğretmen atanacak` vaadinde bulunmuştu ancak atanan öğretmen sayısı 11 bindir. MEB verilerine göre öğretmen açığı ise 150 bindir.

Öğretmen açığını kapatmak için kadrolu öğretmen ataması yapılmazken bunun yerine sözleşmeli çalışma yaygınlaştırılıyor. Her yere üniversite açmakla övünen AKP, üniversite mezunu gençlerin büyüyen işsizliğine seyirci kalmakta, gençler düzenin sömürü çarklarının içerisine atılmaktadır.
İşsizlik ve geleceksizlik nedeniyle gençler artık bir bunalım eşiğindedir. Ataması yapılmayan öğretmenler hayatla ölüm arasında ‘İntihar Etme Mücadele Et` çağrıyla yürümektedir. Bu çağrıya sessiz kalmayalım.

19 Kasım`da Ankara`da gelecekleri için mücadele edenlerin yanında olalım.

Alper TAŞ
Genel Başkan
17.11.2011