Arafat’ın ölümü Filistin Halkının mücadele azmini azaltmayacak!

2537

Bugüne kadar Filistin davasıyla özdeşleştirilmiş olan Yaser Arafat’ın ölümüyle bir dönem kapanmış bulunmaktadır. Filistin halkı kendi özgücüyle başlatmış olduğu ‘intifada’ sürecinde, Dünya halklarının vicdanında Dünya barışının simgesi haline gelmiştir. Yaser Arafat’ın ölümü onun geçmişinden hareketle gösterilen bahanelerin anlamsızlığını da ortaya çıkarmıştır.

Bush ve Sharon yönetimi Arafat’ın ölümüyle daha da çıplak olmuşlardır. Filistin halkı gerici Arap rejimlerinin sözde desteğinden ve yine ilerici geçinen totaliter Arap rejimlerinin kendi çıkarları için Filistin davasını kullanmalarından kurtulmuş bulunmaktadır. İntifada’nın demokratik, halk katılımlı direnişi, bölgede insanca bir yaşamın koşullarının hazırlanmasında en başarılı diplomatik manevralardan daha etkili olacaktır.

Bush’un Arafat’ın ölümünün ardından döktüğü ‘timsah gözyaşları’, hiçbir Filistinliyi, hiçbir savaş karşıtını aldatamayacaktır. Arafat’ın ölümü Filistin halkının direnişini zayıflatmayacak, Filistinlilerin Bağımsız Filistin Devleti için mücadelelerinde yeni ve güçlü bir dönemi başlatacaktır.

Şimdi hepimiz her zamankinden daha fazla Filistinliyiz.

Hayri Kozanoğlu
Genel Başkan
11 Kasım 2004