Alper Taş: Müdahale ikinci Cenevre öncesi dizayn operasyonu

1527

Suriye’ye olası müdahaleyi değerlendiren ÖDP Eş Genel Başkan Alper Taş, müdahalenin, emperyalist güçlerin Cenevre görüşmesi öncesi masaya güçlü oturmak için muhalefet aleyhinde bozulmuş olan dengeyi düzeltme operasyonu olduğunu söyledi.

Suriye’ye yönelik askeri müdahale planları yapıldığı bugünlerde, tıpkı Irak’ta olduğu gibi emperyal güçlerin yine kimyasal silah argümanı öne çıkarması, ‘Ortadoğu’da aynı senaryolar bir kez daha mı devrede sorusunu’ akıllara getirdi. Olası müdahaleyi  değerlendiren ÖDP Eş Genel Başkan Alper Taş, müdahalenin emperyalist güçlerinin Cenevre görüşmesi öncesi masaya güçlü oturmak için muhalefet aleyhinde bozulmuş olan dengeyi düzeltme operasyonu olduğunu söyledi.

Taş, olası bir müdahalenin Suriye halkının kendi kaderini belirleme  hakkına tecavüz olacağını vurguladı. Rojava’daki devrimin de bu konsept çerçevesinde çeteler devreye sokularak yıkılmak istediğine dikkat çeken Taş, bu nedenle  Suriye’de Kürt Halk Hareketi gibi özgürlükçü bir dinamiğinin emperyalistlerin işine gelmeyeceğini söyledi. Taş, NATO tarafından Suriye’ye yapılmak istenilen askeri müdahalenin, şu anda Esad lehine gelişen iç savaşın muhalefetin lehine dengelenmeye çalışıldığını belirterek, emperyal güçlerin esas amacın süreci devam ettirerek, Suriye rejimini ve halkını yıpratmak ve bu şekilde kendi projelerini hayata  geçirmek olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler Projesi
AKP hükümetinin baştan beri Esad rejimine Müslüman Kardeşler’e iktidarı paylaşmaları yönünde önerilerde bulunduğunu, Suriye rejiminin İran’ın etkisinden çıkararak ABD çıkarlarına uygun davranması  konusunda baskı yaptığını dile getiren Taş, “Burada ilk önce havuç politikasıyla bunu kabul ettirmeye çalıştılar. Suriye rejimi buna yanaşmayınca bu kez sopa politikasını devreye soktular” dedi. Taş, buradaki esas amacın Şii blok üzerinden İran’ın kuşatılması, yalnızlaştırılması ve Müslüman Kardeşler projesini  Suriye’de  de hayata geçirmek olduğuna dikkat çekti. Taş, İsrail ‘ın güvenliğiyle ve emperyalizmin piyasa değerleriyle sorunlu olmayan bir Ilımlı İslam iktidarının da Suriye eksenine yerleştirmek istediğini vurguladı.

‘Savaşın Meşruiyeti Yok’
Ortadoğu’yu kimyasal alan haline dönüştürenin zaten Emperyalist güçler olduğunu belirten Taş, Esad ‘ın kimyasal silah kullandığı yönündeki iddialara ilişkin, “Akıl var mantık var Savaş lehine gelişirken ve BM heyeti oradayken  Esad niye kimyasal silah kullansın” diye konuştu. Taş, sözlerini şöyle sürdürdü, “Birincisi, böyle bir siyasal konjonktürde Esad’ın  kimyasal silah kullanmasının bir manası yok. İkincisi kimyasal silah iddiasında bulunanlar zaten yalancı olduklarını Irak savaşında ortaya koydular. Irak’ta da aynı yalana başvurdular. O dönem orada tüm dünya kamuoyu bu yalana kandı. Şimdi tekrar böyle bir yalana kanacak mıyız? Bu mümkün değil. Bu bir yalan, bu savaşı meşrulaştırmaya ve müdahale zemini hazırlamaya çalışıyorlar. Bu savaşın herhangi bir meşrutiyeti yoktur. Suriye halkı, emekçileri, ezilenleri kendi kaderlerini belirlemelidir. Yapılacak her hangi bir müdahale Suriye halkının kendi kaderini belirleme hakkına bir tecavüzdür.”

‘Rojava Engel’
Rojava’da  çetelerin devreye konulmasının  devrimin iradesini yıkmaya yönelik olduğunu altını çizen Taş, “Rojava’daki devrim demokratik ve laik değerler taşıyor ve emperyalistlerin Suriye’de kurmak istedikleri yeni düzen bu tür değerlere uygun değil. Daha çok dini referanslara dayalı, toplumsal yaşamın daha da kişiselleştirilmesini amaçlayan bir rejim biçimini isteniyor. O nedenle Kürt Halk hareketi gibi özgürlükçü bir dinamiği de bu savaşla birlikte tasfiye etmek, geriletmek ve gelecekte inşa etmeyi düşündükleri Suriye’de  sosyal bir yapıya ve statüye kavuşmasını engellemek istiyorlar” dedi.

Zeynep Kuray/BirGün