AKP TÜRKİYESİNİN FOTOĞRAFI: İSTANBUL

2332

İstanbul’da bugün yaşanan yağış sonrası İstanbul trajik bir şekilde sele teslim olmuştur. Sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel sonucu birçok karayolu, metro, metrobüs, Avrasya Tüneli gibi ulaşım yolları, kent merkezinde birçok ev ve işyerleri sular altında kalmış, yüzerek işlerine giden insanların görüntüleri basına yansımıştır.

Havuz medyası ortaya çıkan trajik görüntülerden daha da trajik bir habercilikle İstanbulluların ‘yağmurun tadını çıkardığını’ söylerken, AKP’li yöneticiler ise ‘hiçbir bölgede sorun yok’ cümlelerini kurabilmiştir.

Bugün yaşanalar İstanbul’un deprem gibi sele de hazır olmadığını göstermiştir. Türkiye artık her türlü doğa olayının felakete dönüştüğü bir coğrafya haline getirilmiştir.

Doğa olayların yaratacağı etkiler, bilimsel politikalarla kontrol altına kolaylıkla alınabilir. Ancak kentlerin sermayenin ve iktidar yandaşlarının talanına sunulduğu ve kente yapılan müdahalelerle önümüzdeki yıllarda da İstanbul’un sel, taşkın gibi sorunlarla karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Bugün yaşananların sebebi İstanbul’da yaşanan çarpık kentleşme, ranta dayanan imar politikaları, planlama yetersizliği, mevcut altyapıdaki eksikler, dere yataklarına yapılan inşaatlar, bitki örtüsünün tahribatı, tarım alanlarını, su havzalarını ve orman alanlarını yapılaşmaya açılmasıyla açıklanmalıdır. İstanbul büyük bir inşaat alanına çevrildi. Nefes alabilme alanları bu ranta kurban edildi. Öyle ki kent yağan yağmurun dahi sığamayacağı, denizle buluşamayacığı bir betonlaşma ile kuşatıldı.

Doğa olaylarının afete dönüşmemesi için İstanbul’da ranta değil insana öncelik veren, doğayla uyumlu kent politikalarının uygulanmasına ihtiyaç vardır.

Başkanlar Kurulu