AKP Hükümeti gerçek yüzünü gösterdi

2605

Daha bir ayını yeni dolduran AKP Hükümeti, kendinden öncekilerden hiçbir farkı olmadığını kanıtladı. IMF programına sadıklığını her vesile ile tekrarlayan ve bütün uygulamaları ile bunu gösteren Amerikancı AKP Hükümeti işçilere, kamu emekçilerine, işsizlere ve yoksullara yönelik seçim vaatlerini çok çabuk unuttu.

Seçimlerde yoksullukla mücadele sözü veren AKP, emekçilere açlık sınırında zammı mubah gördü. Kamu emekçilerine % 5 zam aldatmacısına ek olarak, şimdi de asgari ücreti net 223 milyon lira olarak belirleyerek insanları bir kez daha açlığa mahkum etti. Emek örgütlerinin görüş ve önerilerini dikkate almadan yapılan bu zamlar çalışanların onurlu yaşam haklarının ellerinden alınmasının devamından başka bir anlam taşımamaktadır. 

Bütün kamuoyu araştırmalarının yoksulluk sınırını 1 milyar lira olarak tespit ettiği bir dönemde hükümetin bu tutumu bugüne kadar olduğu gibi ekonomik krizin bedelinin çalışanlara ödetilmeye devam edilmesi anlamı gelmektedir.

AKP gerçek yüzünü göstermektedir. 

AKP Hükümeti, emek örgütlerini yok sayan, onların görüş ve önerilerini dikkate almayan ve iş veren temsilcileri ile birlikte, taraflı olarak zam oranı belirleme tutumlardan derhal vaaz geçmelidir. Çalışanlara yapılacak zamlarda emek örgütü temsilcilerinin oluru alınmalı, yıllardır rantiye kesimine peşkeş çekilen tasarruf ve teşvik fonundaki paralar emek örgütlerinin istekleri doğrultusunda nemaları ile birlikte ödenmelidir.

Funda Ekin
Gn. Bşk Yrd.
27 Aralık 2002