AKP Düzeni Yıkılıyor, Şimdi…

1196

Bugün Kadıköy’de gerçekleştireceği mitingi, ülkenin her yanında ‘Türkiye’yi Yeniden Kuralım’ mitinglerini güçlendirmek için iptal eden ÖDP, süren direnişe ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle;

“Bugün sokaklar yeni bir hayatın, yeni bir ülkenin umut ışığı olarak parlıyor.

Halkın bu direnişi bir onur direnişidir, bir özgürlük direnişidir.

Yıllardır halkı aşağılayarak yönetmeye çalışan küstah ve giderek faşizanlaşan AKP’ye ve diktatör hevesine kapılan Erdoğan’a karşı birikmiş öfke sokaklara taşıyor.

Halkın kendi söz ve eylemiyle gelişen bu direnişi selamlıyoruz.

Artık değil yüzde elli ne kadar oy alırsa alsın kimsenin halk karşısında büyüklük taslayamayacağı, demokrasinin sandığa sığmayacağı görülmüştür.

Bu direniş herkes için büyük derslerle, gelecek için büyük umutlarla doludur.

Halk zorbalıkla yönetilmeye, dini muhafazakarlıkla hayatının yukarıdan müdahale ile değiştirilmesine, doğanın-kentlerin yağmalanmasına, taşeron çalışmaya, güvencesizliğe ve geleceksizliğe Artık Yeter demiştir.

Sokakları dolduran gençler bu düzenin yarattığı özgürlük yanılsamasını, AVM’leri ve paranın iktidarını reddetmiş özgürlüğünü kolektif direniş ve dayanışmayla kendi ellerine almıştır.

Halkın birlikte direnme, dayanışma ve paylaşmasına dayanan bu eylemlerde bugün AKP düzeni yerle bir olmaktadır. Türkiye’yi yeniden kuracak değerler ve irade bu eylemler içerisinden filizlenmektedir.

Halk karşısında aciz ve çaresiz kalanlar polislerin zorbalığının yetmediği yerde, şimdi de gözü kör olmuş medyaları eliyle halkın eylemini karalamaya ve parçalamaya çalışmaktadır. Buna en güzel yanıtları yine direniş meydanları vermekte, herkes hep birlikte bütün renkleriyle direnmeye devam etmektedir.

Herkes bilmeli ki bu eylemler bir başlangıç noktasıdır. Haramilerin saltanının sonunun başlangıcı ve Türkiye’nin yeniden kuruluşunun işaret fişeğidir.

Diktatörlük hevesleri, Padişahlık koltukları alt üst edilmiş, 2023 hayalleri güme gitmiş Haziran 2012 yeni bir tarihsel dönemin başlangıcı olmuştur. Erdoğan artık uzatmaları oynamaktadır, AKP düzeni artık önlenemez sonunu beklemektedir.

Güç ve irade artık halkındır! Özgürleşen insanlar, özgürlüştirdiği tüm sokaklar ve meydanlarla bir daha geri dönülmeyecek şekilde kazanmıştır. Direnenler, mücadele edenler kazanmıştır.

AKP ve Erdoğan’a düşen görev bunu kabul etmek, halkın taleplerine kulak vererek hızla bunları karşılamaktır. Gezi Parkı’nda direnenlerin ve ülkenin dört bir yanındaki mücadelenin ortak talepleri bellidir.

1- Gezi Parkı Park Olarak Kalmalıdır
2- Emniyet Müdürleri, Vali ve Yaşanan Şiddetten Sorumlu Görevliler İstafa Etmelidir
3- Gaz Bombası Kullanımı Yasaklanmalıdır
4- Müşterek Alanlardaki Toplantı ve Eylem Yasaklarına Son Verilmelidir

AKP iktidarı bu talepleri en kısa zamanda karşılamalı, Başbakan halka dönük provakatif tutum ve konuşmalarına artık son vermelidir.

Elbette sokakların sesi yalnızca bu taleplerle sınırlı değildir. Halkın sesinde yeni bir düzen, yeni bir hayat arzusu var. Şimdi halkın bu direnişini halk dayanışma ve direniş komitelerini örgütleyerek Türkiye’yi yeniden kurma mücadelesini ülkenin dört bir yanında büyüteceğiz. 

Halkı ayaklar altına almaya çalışan, aşağılayan bu küstahlaşan iktidara ve diktatörleşen Erdoğan’a ARTIK YETER diyoruz!

Doğamızın yok edilmesine, derelerimize, kıyılarımıza el koyulmasına ARTIK YETER diyoruz!

Yeni yasak ve baskılarla hayatımızın gericiliğin baskısıyla kuşatılmasına ARTIK YETER diyoruz!

Emekçileri sömüren, işçileri fabrikalarda iş yerlerinde öldüren bu taşeron düzen ARTIK YETER diyoruz!

Gençleri geleceksizleştiren, özgürlüklerini elinden almaya çalışan, baskı ve zorbalıkla hizaya getirmeye çalışan bu düzene ARTIK YETER diyoruz!

Ülkemizi emperyalizmin güdümünde savaşa sürükleyen, ekonomisinden siyasete bütün olarak ABD’ye bağımlı kılan bu düzene ARTIK YETER diyoruz!

AKP Düzenini Yıkalım, eşit, özgür, bağımsız, demokratik, kardeşçe bir ülkeyi yeniden kuralım.”