AKP DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRMAYI DEĞİL MECLİSİ FESH ETMEYİ ÖNERİYOR

2417

Saray talimatıyla hazırlanan dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin öneri Meclis’e sunuldu.

Bu dokunulmazlıkların kaldırılması önerisi değil, Erdoğan’ın Saray’ın odası haline getirdiği Meclis’in kapısına son kilidin de vurulmasıdır.

Bu öneri, Meclisteki her tür muhalefeti sindirme, baskı altına alarak Saray’a itirazı olanların siyaset yapma hakkını ortadan kaldıracaktır.

Bu değişikle Erdoğan emrindeki yargıyla HDP’nin Meclisteki varlığa son vermek istemektedir.

Erdoğan, kendisinden başka herkesin siyaset yapma hakkını ve özgürlüğünü yok etmeye, parlamentoyu ortadan kaldırarak fiili Başkanlığını pekiştirmeye ve Başkanlık Sistemine geçiş adımları atmaya çalışmaktadır. Anayasa değişikliğine ‘evet’ diyeceğini açıklayan CHP kararını gözden geçirmeli, Saray’ın bu oyununun parçası olmamalıdır. Anayasaya aykırı olduğu bizzat Kılıçdaroğlu tarafından ifade edilen bu anayasa değişikliği önerisi reddedilmelidir.

Bu tartışma dokunulmazlık tartışması değildir!

AKP bu öneriyle dokunulmazlık zırhını bir kez daha üzerine giymektedir.

Dokunulmazlıklar kaldırılmalıdır. İfade özgürlüğü ve kürsü dokunulmazlığı dışında , yolsuzluk, hırsızlık başta olmak üzere tüm dokunulmazlıklar kaldırılmalıdır.

AKP iktidarına, Saray’a ve öneriye evet diyeceklere sesleniyoruz,  dokunulmazlık konusunda cesaret göstermek istiyorsanız tüm dokunulmazlıkları kaldırın. Yolsuzlukla, hırsızlıkla meşhur Bakanlarınız önden buyursun !

Başkanlar Kurulu