ABD ASKERİ OLMAYACAĞIZ…

2526

“Türkiye’nin Irak’a asker gönderme isteğinin tartışıldığı bu günlerde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ABD’ni ziyareti büyük kuşkular yaratıyor. Bu ziyarette Türkiye askerinin kanı üzerine pazarlıklar yapılacağı anlaşılıyor. 

TBMM’nin 1 Mart‘ta Irak’a asker göndermeyi reddeden kararıyla Türkiye halklarının emperyalist savaşa karşı çıkma iradesi karşılık bulmuştu. Hükümetin Irak’a asker gönderme isteği ABD’den 1 Mart için özür dileme gayretidir, halkın taleplerine ters düşmektedir.

Bugünlerde Irak’a müdahalenin gerekçesini oluşturan tezlerin yanlışlığı bir bir ortaya konmakta,dünya kamuoyunda Bush-Blair ikilisi tecrit olmaktadır. Hiçbir ülke emperyalist işgale ortak olmaya yanaşmamakta, Irak’a asker göndermemektedir. Irak halkının işgale direnişinin yükseldiği, ABD yetkililerin bir gerilla savaşından söz ettiği günlerde hiç kimsenin işgal güçlerine “can simidi” göndermeye hakkı yoktur. Komşu bir halka karşı işgal gücüne destek birliği göndermek Irak’ta işlenen insanlık suçuna ortak olmaktır. Türkiye’yi uzun yıllar sürecek bir bölgesel bataklığa sürüklemektir. ABD Irak’taki insanlık suçuna ortak olacak ve kendi askeri yerine ölecek insan arıyor.

Türkiye hükümetine düşen görev, ABD ve destekçilerini derhal Irak’tan çekilmeye çağırmak, demokratik bir Irak’ın kurulması için çaba göstermektir. Irak’ın geleceğini Irak halkları belirlemelidir, ABD ve destekçileri derhal Irak’tan çıkmalıdır. ÖDP,Türkiye’deki “Barış ve Adalet” güçleriyle birlikte bu mücadelenin örgütleyicisi olmaya devam edecektir.”

23 Temmuz 2003
Hayri Kozanoğlu
ÖDP Genel Başkanı