8.Büyük Kongre Sürecimiz Başlıyor

4349

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 8.Olağan Büyük Kongresi sürecini hafta sonu gerçekleştirilen Parti Meclisi ve İl Başkanlı toplantısının ardından başlatıyor. Konuya ilişkin bir bilgi notu yayınlayan ÖDP Merkez Yürütme Kurulu, ÖDP’nin halkın HAZİRAN kavgasını büyütmek için daha fazla Haziranlaşacağı ve emperyalist saldırganlık ve IŞİD barbarlığının karanlığı karşısında 21.yüzyılda devrim ve sosyalizmi yeniden seçenek haline getirecek bir arayışla kendini yenileceğini ifade etti.

Açıklamanın tamamı şöyle,

“Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 20.yılında 8.Kongresi ile yoluna devam edecek.

AKP rejiminin faşist baskı ve  savaş politikalarına dayanarak geleceğimizi tümüyle teslim almaya çalıştığı bir dönemdeyiz. 1 Kasım sonrasında ‘Gezi parantezini kapattık’ diyen AKP, emekçilere, yoksullara, ezilenlere karşı daha acımasız bir saldırı hazırlığında. ÖDP, 8.Kongresi ile ülkemizin içinde sürüklendiği bu karanlık gidişata karşı, halkın HAZİRAN kavgasını büyütecek, birleşik direnme mücadelesini geliştirecek bir anlayışla kendisini yenileyecek ve geliştirecektir.

8.Kongre sürecinde ÖDP daha fazla Haziranlaşacak, Haziran’ı yaşamın her alanında çoğaltma mücadelesini tüm Hazirancılarla bir adım daha ileri taşımak için inisiyatif alacaktır.

Kongremiz aynı zamanda 21.yüzyılın devrim ve sosyalizm mücadelelerinin nüvelerinin açığa çıktığı isyan ve direnme hareketlerinin izinde devrim ve sosyalizm fikrini güncelleyecek bir arayışın da ifadesi olacaktır.

Kapitalizmin insanlığa sunabileceği tek gelecek bugünkü Ortaçağ karanlığıdır. Emperyalist saldırganlık ve onun yarattığı toplumsal-siyasal koşulların sonucu gelişen IŞİD barbarlık karşısında yüzyılımızın umut işaretleri Gezi’den Yunanistan’a, Tahrir’den Puerta del Sol meydanına dünyanın sokaklarında gezmeye başlamıştır. Dünyanın sokaklarında açılan bu yol, 21.yüzyılda insanlığın kurtuluşunun tek yoludur.

8.Kongremiz bu anlamda 21.yüzyılda devrim ve sosyalizm fikrini güçlendirmeye yönelik ideolojik bir tartışma ve arayış zemini olacaktır.

Karanlığın her yeri kuşatmaya çalıştığı bu zorlu tarihsel sorumluluğumuz faşizme karşı halkın birleşik direnme mücadelesini güçlendirmek ve devrimci demokratik bir çözüm yolunu geliştirmektir

ÖDP bu sorumlulukla 8.Kongresini gerçekleştirecektir. Kongremiz bu anlamda devrimci siyaseti toplumsal-siyasal zeminlerde güçlendirmeye, Haziran birliğini büyütmeye, sosyalizmin yeni tarihsel dönemini kurmaya yönelik yeni bir adım ve çağrıdır.

Bu anlayışla ÖDP 8.Kongre sürecini, Aralık ayında ilçe kongreleri ile başlatacaktır. İl Kongrelerimiz aynı zamanda 20.kuruluş yılımız olan Ocak ayında gerçekleştirilecektir. Büyük Kongremiz ise Mart ayında yapılacaktır. ÖDP, halkın HAZİRAN kavgasını büyütecek, tüm emek ve demokrasi güçlerinin karanlığa karşı ortak direnişini güçlendirecektir. Tüm dostlarımızı birlikte yürümeye davet ediyoruz.”