2. Parti Meclisi Sonuç Metni

4509

07 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da toplanan 2. Parti Meclisi toplantımızın sonuç metni yayınlandı.

2. Parti Meclisi Sonuç Metni

Davutoğlu’nun AKP Başkanlığına ve Başbakanlığına son veren Erdoğan bu adımla, ülke yönetimindeki fiili tek adamlığını bir kez daha ilan etti. Erdoğan, tek muhatap, tek karar verici olarak kendi dışında çeyrek inisiyatif gelişmesine dahi tahammülü olmadığını gösterdi.

Davutoğlu’nun görevden alınmasına giden süreç, AKP rejiminin giderek derinleşen yönetim krizinin yeni bir ifadesidir. Erdoğan, yönetim krizini aşmak ve iktidarını sürdürmek için tek çareyi Başkanlık Sistemine geçerek, fiili diktatörlüğünü anayasal bir düzen haline getirmekte görüyor.

Başkanlık Sistemi’ni acil kurumsallaştırma çağrısı yapan Erdoğan, emrindeki Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın şeriat anayasası çağrısını da dikkate alan şeriata-hilafete açık “dindar” bir anayasa yapmak üzere yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Bu adımlardan birisi de önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek olan dokunulmazlıklara ilişkin anayasa değişikliği olacaktır. Anayasa değişikliği gerçekleştiği takdirde HDP başta olmak üzere muhalefet, AKP yargısının insafına teslim edilerek Meclis fiilen fesh edilecektir. HDP’nin Meclis’teki varlığına büyük oranda son verecek bu karar aynı zamanda savaşı da derinleştirecektir. Bu değişikliğe evet oyu vereceğini açıklayan CHP’ye bir kez daha çağrı yapıyoruz; kurucusu olmakla övündüğünüz Meclisin kapısına kilit vuracak, karşı çıktığınız Başkanlık Sistemi’nin taşlarını döşeyecek bu değişikliği reddedin.

Önümüzdeki dönemin temel sorumluluğu, Erdoğan’ın Partisi üzerindeki mutlak diktatörlüğünü tüm ülke üzerine yaygınlaştırma girişimine engel olmak, Erdoğan’ın Başkanlık adı altında şeriat-hilafet anayasası için atacağı her adımı engelleyecek bir direniş mücadelesini örgütlemektir. Erdoğan, demokratik olmayan yöntemlerle, emirvaki, hile ile oldu bittiye getirerek bu adımı attığı takdirde, ülkeyi kendisinin de altından kalkamayacağı, hesabını veremeyeceği büyük bir karmaşa ve kaosa sürükleyecektir.

Şeriat çağrılarına karşı laiklik eylemleri ve 1 Mayıs emekçilerin, halkın AKP karşısındaki direnme kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. AKP’nin faşist baskı yöntemleri ve patlatılan bombalarla oluşturulan geri çekilme ve korku eşiğinin aşılmasına yönelik önemli bir adım oldu.

Bu iradeyi Meclisler temelinde yaygın, birleşik ve örgütlü bir güce dönüştürerek İslami faşizme karşı daha büyük bir güçle direnmek dışında başka bir yol yoktur. Bugün, Ortadoğu’daki savaşla bütünleşerek gelişen etnik iç savaşın yarattığı olumsuzlukla birlikte oluşan çözümsüzlüğün aşılması da böyle mümkün olabilir.

Tüm ilerici, demokrat halk kesimlerini bu sorumluluğu birlikte üstlenmeye, Başkanlık için önümüze gelecek tüm adımlara birlikte karşı çıkmaya çağırıyoruz.

Kör inanca karşı aklın egemenliğini savunmak, bilime aydınlanmaya sahip çıkmak için bu ülkenin tüm demokrat ve ilerici güçlerini laiklik mücadelesine çağırıyoruz.

Parti Meclisi
07 Mayıs 2016