1 Mayıs’ta Taksim’de,Her Yerde Birleşik Mücadeleyle!

1660

Özgürlük ve Dayanışma Partisi bugün 1 Mayıs’a çağrı yaparak “birleşik mücadelemizle Türkiye’yi yeniden kuralım” çağrısını yineledi.

Eş Genel Başkanlar Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzalı yapılan açıklamada Haziran’dan 1 Mayıs’a uzanan yürüyüşte her alanda ve zeminde birleşik mücadelenin güçlendirilmesine dönük adımların atılmasının sorumluluğunun altı çizilerek “Şimdi bütün gücümüzle alanları doldurarak ülkenin geleceğine birlikte sahip çıkmanın zamanıdır” denildi.

Açıklama şöyle yer aldı;

“1 Mayıs’ta Taksim’de ve Her Yerde
Birleşik Mücadelemizle Türkiye’yi Yeniden Kuralım

Ülkemizin yakın geleceğini belirleyecek kritik bir süreçten geçiyoruz.

Erdoğan, kendi iktidarını sürdürerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de belirleyebilmek için her tür baskı ve manipülasyonu devreye sokuyor.

Erdoğan ve AKP’nin giderek diktatörlüğe dönüştürülen bu zalim düzenlerine son verebilmek ise ancak tıpkı Haziran’da olduğu gibi, tüm muhalefet güçlerinin birleşik ve güçlü direnişi ile mümkün olabilir.

Her alanda ve zeminde birleşik mücadelemizi güçlendirecek adımlar atmak hepimizin en önemli sorumluluğudur. Bundan başka bir çaremiz de yoktur.

Evet şimdi bir yanda onlar var… Ve onların değerleri… Alo Fatihleri… Trafodaki kedileri…Sokaktaki gazcıları… Ellerindeki füzeleri… Dozerleri… TOMA’ları… Barajları… Yasakları… Ayakkabı Kutuları… Makaracıları… Babacımları…

Bir tarafta ise halk var, Haziran var...Bizim değerlerimiz var… Dayanışma… Kolektif eylem… Söz ve Karar hakkı… Doğayla uyum… Özgürlük…. Gerçek bir laiklik… Müşterek alanlarımızın savunulması… Bağımsızlık… Bir arada yaşam… Kardeşlik… Direniş…

Türkiye’yi Haziran’ın değerleriyle yeniden kurmak için 1 Mayıs meydanlarında buluşacağız.

İstanbul’da Taksim Meydanı’nda olacağız.

Önce AKP il başkanı tarafından açıklanan ardından Valilik tarafından onaylanan Taksim yasağının hiçbir hukuki temeli ve meşruluğu yoktur.

2013 1 Mayıs’ında Taksim inşaat bahane edilerek yasaklanmıştı. Bu yılki karar gösteriyor ki dert başkadır. AKP, kent meydanlarını sermayenin yeni birikim alanına çevirerek emekçilerin, işçilerin, halkın elinden almaya çalışmaktadır.

Bu kararıyla AİHM tarafından da mahkum edilen AKP’nin yetkisi emekçilere başka alanlar göstermek değil, halkın eylem özgürlüğünü güvence altına almaktır.

AKP’yi buradan bir kez daha uyarıyoruz. Halkın önüne barikatlar kurmaktan, yasaklardan vazgeçin. Çünkü siz ne derseniz deyin bizler 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız.

İstanbul dışında ise ülkenin her yerinde 1 Mayıs’da sokaklarda olacağız.

Şimdi bütün gücümüzle alanları doldurarak ülkenin geleceğine birlikte sahip çıkmanın zamanıdır. ”